Masz ciekawy temat? A może jakieś pytania?

Kontakt

Maksymilian Pietras najlepszy w XVIII Mityngu Szachowym

15 marca 2022 | Wydarzenia

Ponad 50 szachistek i szachistów stanęło do walki w sobotę i niedzielę, 12-13 marca, o nagrody w XVIII Mityngu Szachowym o puchar Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy, rozegranym na sali gimnastycznej SP 5 w Wieluniu.

W tegorocznej imprezie grali przede wszystkim zawodnicy reprezentujący nasz powiat grający przede wszystkim w UKS Piątka Wieluń, SDK Wieluń, PMDKiS Wieluń oraz bardzo duża grupa juniorów z Jedynki Bełchatów. Reprezentowane były także: Częstochowa, Wrocław, Sędziejowice, Katowice, Milicz, Sokolniki, Skomlin, Ożarów, Biała.

Turniej rozegrano w trzech grupach:

• A – zawodnicy z rankingiem min. 1600 oraz seniorzy,
  • B – zawodnicy z rankingiem 1250 – 1400,
  • C– zawodnicy z rankingiem maksimum 1200.

Zawody sędziowali Waldemar Wolniaczyk oraz Bartosz Wolniaczyk (sędzia rundowy). Turniej po raz dwunasty odbył się w sali Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu. Puchary, dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom turnieju wręczali Kierownik Biura Burmistrza Wielunia Radosław Urbaniak oraz Dyrektor SP 5 w Wieluniu Pan Zbigniew Gajda.

W turnieju A zwyciężył Maksymilian Pietras z Częstochowy (8.5 pkt.) przed Piotrem Stępińskim i Olivierem Gawlikiem – obaj 6.5 pkt. (obaj Jedynka Bełchatów). W kategorii kobiet wygrała Michalina Matyjasek (Piątka Wieluń) – 5.5 pkt. przed Małgorzatą Kruszewską (Jedynka Bełchatów) oraz Weroniką Piotrowską (Piątka Wieluń) – obie 4.0 pkt. Wszystkie dziewczęta w tej grupie są finalistkami Mistrzostw Polski Juniorek na rok 2022

W grupie B wśród chłopców wygrał Kacper Pole (Jedynka Bełchatów) – 7.5 pkt. przed Szczepanem Batorem (UKS Piątka Wieluń) – 7.0 pkt. oraz Michałem Sokolakiem (UKS Piątka Wieluń) – 6.0 pkt. W kategorii dziewcząt wygrała Zofia Patyk – 7.0 pkt. przed Magdaleną Kowalczyk – 4.0 pkt. i Kingą Szafran 4.0 pkt. (wszystkie z UKS Piątka Wieluń).

W grupie C wśród chłopców zwyciężył Mikołaj Orłowski (Skomlin) – 8.0 pkt. przed Dominikiem Stępakiem (Biała) – 7.0 pkt. oraz Jakubem Smyrdem (PMDKiS Wieluń) – 6.0 pkt.. Wśród dziewcząt najlepsze okazały się Maria Świerczyńska (ZSO Sędziejowice) – 8.5 pkt. przed Weroniką Stępak (Biała) – 6.0 pkt. oraz Aleksandrą Krysiak (SP Ruda) – 1.5 pkt.

W trakcie turnieju osiem osób uzyskało V i aż sześć IV kategorie szachowe. Na szczególną uwagę wśród zawodników wieluńskich zasługuje oczywiście postawa Aleksego Rumniaka (4 miejsce w grupie A), Szczepana Batora (2 miejsce w grupie B) oraz Jakuba Smyrda – najmłodszego zawodnika turnieju, który w swoim debiucie zajął w klasyfikacji generalnej grupy C 5 miejsce. Cieszy także debiut aż 8 zawodników pracujących na co dzień w PMDKiS w Wieluniu.