W czwartek, 24 lutego, dzieci z naszej gminy miały możliwość uczestniczyć w warsztatach pt. „Zróbmy machinę oblężniczą”.
Uczestnicy zajęć w Muzeum Ziemi Wieluńskiej najpierw wzięli udział w zwiedzaniu wystawy archeologicznej a następnie samodzielnie, ze szpatułek i gumek, zbudowali miniaturowe machiny oblężnicze.
Warsztaty z budowy oblężniczych machin miotających poprowadził Wojciech Knaga. Machiny oblężnicze po raz pierwszy pojawiły się w 500 roku p.n.e. w Syrii. Podobną broń wynaleźli Fenicjanie. Obie konstrukcje rozwinęli i dopracowali Grecy i Macedończycy a ulepszyli Rzymianie. To Grecy nazwali machiny katapultami.
24 lutego w Muzeum Ziemi wieluńskiej odbyły się przedostatnie z zaplanowanych zajęć z serii „Ferie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej”. Poprowadził je Wojciech Knaga. Zajęcia manualne poprzedziło zwiedzanie wystawy archeologicznej i wysłuchanie opowieści o zdobywaniu otoczonych murami obronnymi miast.
Pod okiem pana Wojciecha dzieci zbudowały machiny miotające dalekiego zasięgu. Powstające machiny przypominały dawne katapulty. Do budowy machin wykorzystano patyczki i gumki recepturki. Machiny zbudowane przez dzieci zostały przetestowane na przygotowanym mini-poligonie.
– czytamy na FB Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Do konstrukcji oblężniczych machin miotających, powszechnie stosowanych aż do wynalezienia i upowszechnienia się prochu, wykorzystywano naturalną sprężystość drewna.
fot. Marek Gogola/MZW