W poniedziałek, 14 lutego, mieszkańcy ziemi wieluńskiej uczcili 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej.
14 lutego, w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej, pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej, członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej oraz Szkoła Podstawowa w Kurowie odwiedzili wieluński cmentarz komunalny i miejski.
Przedstawiciele muzeum, stowarzyszenia i szkoły postanowili uczcić pamięć żołnierzy AK obejmując wartę honorową przy grobach, przyozdabiając ich mogiły specjalnymi tabliczkami pamiątkowymi stworzonymi przez IPN oraz zapalając symboliczne znicze.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu wraz ze Stowarzyszeniem Historycznym Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej oraz Szkołą Podstawową w Kurowie włączyło się w akcję upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej zainicjowaną przez Instytut Pamięci Narodowej oddział Łódź.
14 lutego – w dzień powołania do istnienia AK – uczestnicy akcji objęli honorową wartę przy grobach żołnierzy na cmentarzach w: Wieluniu, Chotowie, Ożarowie, Białej, Sokolnikach i Ochędzynie.
Mogiły oznaczono specjalnymi tabliczkami pamiątkowymi przygotowanymi przez IPN. Niezmiernie ważny jest fakt włączenia się w akcję wielu rodzin upamiętnionych osób.
– relacjonuje na swoim FB Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Postawa żołnierzy Armii Krajowej stanowi wciąż dla nas wzór patriotyzmu i poświecenia Ojczyźnie. Armia Krajowa była kontynuacją zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r., konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski stając się zalążkiem struktur cywilnych i wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego.
Latem 1944 roku w jej szeregach służyło ponad 400 tys. osób. AK była jedną z najlepiej zorganizowanych podziemnych organizacji wojskowych w Europie. Jak poinformował prezes dr Karol Nawrocki na stronie IPN: Armia Krajowa była narodową, polską siłą, która reprezentowała legalny polski rząd, przebywający wówczas w Londynie.
Armia Krajowa nie była ramieniem żadnej partii politycznej, była miejscem dla wszystkich: zarówno patriotów socjalistów, chadeków, byłych stronników Marszałka Józefa Piłsudskiego, chłopów, ludowców a także narodowców.Ramię w ramię w AK walczyli wszyscy, niezależnie od wieku, walczyli starzy i młodzi., mężczyźni i kobiety.
To właśnie jedna z dzielnych kobiet Armii Krajowej Anna Smoleńska ps. „Hania” stworzyła symbol Polski Walczącej, który do dzisiaj stanowi wzór i symbol męstwa, zdecydowania, umiłowania wielkiej wolności przez Polaków i do dziś świadczy o wielkim dziedzictwie AK.
fot. MZW