W dniu 8 grudnia w Wieluniu odbył się VII Łódzki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych.
Wydarzenie na Krytej Pływalni Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. POW rozpoczęła ceremonia wciągnięcia flagi Olimpiad Specjalnych oraz odśpiewanie hymnu Olimpiad Specjalnych „Baczność – do asysty flagi wystąp”.
Po hymnie zawodniczka Klubu „Słoneczko” i jednocześnie uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Malwina Adamczyk złożyła uroczystą przysięgę Olimpiad Specjalnych a następnie oficjalnego otwarcia zawodów dokonał Wicestarosta Powiatu Wieluńskiego Krzysztof Dziuba.
Mityng połączono z obchodami Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych oraz nie zapomniano o poniedziałkowych mikołajkach. W zawodach wystartowali zawodnicy i zawodniczki z jedenastu zespołów reprezentujących miejscowości województwa łódzkiego.
Dzisiaj spotykamy się na VII Łódzkim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych Polska Łódzkie. Mamy jedenaście ekip, w tym trzydziestu zawodników. Kiedyś jedenaście ekip to było osiemdziesiąt zawodników ale ze względu na to, że jesteśmy w reżimie sanitarnym i dużo dzieci nam zachorowało to jesteśmy w takim trochę okrojonym składzie, ale cieszymy się, że zawody mogły się w ogóle odbyć.
Ekipy są z Piotrkowa Trybunalskiego, Ozorkowa, Aleksandrowa Łódzkiego, łodzi, z Wielunia i Gromadzic. ŚDS z Wielunia jest tutaj, Opoczno, Działoszyn i Warta. Warta jest na dzisiejszych zawodach towarzysko ponieważ chcą zawiązać nowy klub i przyjechali na zawody aby zobaczyć jak one w ogóle wyglądają, jak to wszystko się odbywa, jak należy przygotowywać się z zawodnikami.
To, że dzieci tutaj startują to nie są przypadkowi zawodnicy. Oni na co dzień trenują w swoich Klubach Olimpiad Specjalnych bądź w stowarzyszeniach, takich jak Stowarzyszenie „Tacy Sami” czy Środowiskowy Dom Samopomocy. Zawody nasze są awansem na wyższy szczebel zawodów, do zawodów ogólnopolskich i zawodnicy są świadomi po co pracują. Zawody mają swój cel i społeczny i integracyjny, jest to też najważniejsze ale chcemy też aby zawodnicy pokazali się na wyższej arenie.
Nagrodami przewidzianymi w Olimpiadach Specjalnych, dla miejsc I – III są zawsze medale, od IV do VIII są wstążki. Grupy, ze względów integracyjnych i bardziej pod mikołajkowych zrobiliśmy mniej liczne aby każdy z zawodników mógł osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Zawody ufundowali nam darczyńcy oraz Olimpiady Specjalne Polska.
– mówiła Katarzyna Wyrębak, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu i organizator zawodów
Na wieluńskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych wystartowały ekipy pływackie, wśród których znalazły się Kluby Olimpiad Specjalnych: z Aleksandrowa Łódzkiego, „Piórko” z Działoszyna, z Opoczna, Ozorkowa i „Team JIM” z Łodzi.
Podczas zawodów nie zabrakło również zawodników reprezentujących Zespół Szkół Specjalnych w Warcie, zawodników ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Wielunia, Stowarzyszenia „Tacy Sami”, Klubu Olimpiad Specjalnych „Leśni ” z Gromadzic, „Słoneczko” z Wielunia oraz z Klubu z SOSW w Piotrkowie Trybunalskim. Mityng pływacki to nie tylko popularyzacja pływania wśród dzieci i młodzieży, to także rywalizacja w duchu fair play, a przede wszystkim wspólna integracja.
Za nami VII Łódzki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych! Nie zabrakło pięknej sportowej rywalizacji w duchu motta Olimpiad Specjalnych: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.
– czytamy na FB SOSW w Gromadzicach
Nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie współorganizatorzy zawodów, oprócz ZSS w Wieluniu, tj. Powiat Wieluński, SOSW w Gromadzicach z dyrektorem Mirosławem Kubiakiem na czele, Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu, który reprezentowała wicedyrektor Dorota Musiałek-Jeżewska, kierownictwo Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wieluniu oraz Tomasz Golański i Robert Grabowski z silną grupą wolontariuszy i sędziów.