15 lipca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Muzealne czwartki”. Tym razem miejscem spotkania była baszta Męczarnia, odrestaurowany XV- wieczny fragment fortyfikacji miasta i siedziba miejskiego kata.
Odrestaurowana czterokondygnacyjna baszta, część Muzeum Ziemi Wieluńskiej, uroczyście oddana zwiedzającym 14 czerwca 2014 roku mieści w sobie dwie wystawy historyczne: „W izbie wieluńskiego kata” oraz „Dzieje oręża polskiego w średniowieczu i okresie staropolskim”.
Do baszty, na spotkanie zatytułowane „My się kata nie boimy” przybyło w czwartek, 15 lipca, sporo dzieci z opiekunami. Zajęcia poprowadziła kustosz Magdalena Kopańska. Już sam fakt, że wchodzących do baszty wita postać kata i leżące obok narzędzia tortur mogły u niektórych dzieci wzbudzić uczucie strachu, tak jednak nie było.
Dzieci wraz z opiekunami i panią kustosz przemierzały kolejne piętra wieży i oglądały coraz to bardziej wyrafinowane narzędzia, jakimi posługiwał się kat, by na końcu podziwiać repliki zbroi rycerskich i wysłuchać przy okazji opowiadania o bitwie pod Grunwaldem, o rycerzach z Wielunia, którzy brali w niej udział i o Janie Długoszu, który o tym napisał.
W ramach Czwartków w Muzeum zwiedzamy ciekawe obiekty podlegające Muzeum Ziemi Wieluńskiej, w tym niesławną Basztę Męczarnię, przed wiekami pracownię wieluńskich katów.
Zabawa na wystawach muzealnych w baszcie cieszyła się sporym zainteresowaniem, choć odnalezienie ukrytych literek i odgadnięcie hasła wcale nie okazało się proste pod presją surowego wzroku mistrza katowskiego.
Ku pamięci, że i nasi wieluńscy rycerze byli pod Grunwaldem, a 611. rocznica bitwy wypada właśnie dziś, na szczycie wieży czekała na uczestników zajęć możliwość uzbrojenia się w miecz i tarczę oraz przymierzenia stalowego hełmu rycerskiego.
– czytamy relację z wydarzenia na FB Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Podsumowaniem zajęć było odczytanie rozwiązania zagadki (ułożone słowa z odszukanych w czasie zwiedzania liter umieszczonych na eksponatach). Słowa, które powstały to szczypce (narzędzie tortur do miażdżenia palców) i Grunwald.
tekst: Zofia Białas i MZW w Wieluniu
fot. T. Spychała/MZW