Dzień 12 lipca, na mocy ustawy podpisanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w dniu 13 października 2017 roku, został ustanowiony Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Święto to, obchodzone w rocznicę pacyfikacji Michniowa w woj. świętokrzyskim, jest poświęcone mieszkańcom polskich wsi, których patriotyczna postawa w czasie II wojny światowej wymaga przypomnienia. Za pomoc niesioną partyzantom Michniów został spalony a jego mieszkańcy w okrutny sposób wymordowani.
W czasie wojny ponad 800 wsi zostało spacyfikowanych za pomoc udzielaną uciekinierom oraz osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedleniem, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego. W tym czasie całe rodziny wyrzucano z domostw, pozbawiano dobytku, wywożono do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.
Z okazji święta, w poniedziałek 12 lipca, samorządowcy powiatu wieluńskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem – pomnikiem rodaków w Dębinie gm. Osjaków, zamordowanych 3 września 1939 roku przez żołnierzy hitlerowskich Niemiec. Obelisk w miejscowości Dębina został uroczyście odsłonięty w dniu 1 września 2017 r., w miejscu gdzie hitlerowscy żołnierze zamordowali siedmiu mieszkańców gminy Osjaków i Biała.
Upamiętnieni zamordowani mieszkańcy gminy Osjaków i Biała:
- Walenty Jędrasik (zam. Kolonia Raducka, gm. Osjaków),
- Jan Kostrzewa (zam. Stanisławów, gm. Osjaków),
- Stanisław Nowakowski (zam. Naramice, gm. Biała),
- Józef Olak (zam. Kolonia Raducka, gm. Osjaków),
- Franciszek Piskorski (zam. Naramice, gm. Biała),
- Franciszek Podemski (zam. Naramice, gm. Biała),
- Józef Uryszek (zam. Kolonia Raducka, gm. Osjaków).
W uroczystych obchodach święta pod obeliskiem uczestniczyli, składając kwiaty w barwach narodowych oraz Znicze Pamięci, m.in.: Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Andrzej Chowis, Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler, radni Rady Powiatu w Wieluniu: Andrzej Stępień, Waldemar Borczyk i Sebastian Jasiński oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury, Sportu i Promocji Zenon Kołodziej.
Podczas poniedziałkowej uroczystości nie zabrakło również wójtów: Gminy Biała Aleksandra Owczarka, Gminy Osjaków Jarosława Trojana wraz z zastępcą Renatą Kostrzycką, Gminy Mokrsko Zbigniewa Dąbrowskiego, Gminy Konopnica Grzegorza Turalczyka, wiceprzewodniczącej Rady Gminy Osjaków Sylwii Walczak wraz z radną Rady Gminy Osjaków Bronisławą Felusiak.
W uroczystości uczestniczyły dwa sztandary Polskiego Stronnictwa Ludowego z Gminy Osjaków i Gminy Konopnica. Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Dębinie swoim występem uświetnił Zespół Pieśni Ludowej z Dębiny.
fot. Powiat Wieluński