W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych został rozstrzygnięty kolejny nabór. W Łódzkiem wsparcie otrzymało 17 gmin, na terenie których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.
Środki w wysokości ponad 9 mln zł będą przeznaczone na inwestycje, które są kluczowe z punktu widzenia mieszkańców: budowę i rozbudowę dróg, chodników, ścieżek rowerowych, przystanków autobusowych, kanalizacji i oczyszczalni ścieków.
W dniu 17 czerwca Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński wręczył promesy samorządowcom z naszego województwa. To bez wątpienia historyczny moment. Wsparcie dla gmin, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne to kwestia upomnienia się o godność mieszkańców tych terenów.
Wśród gmin, które otrzymały wsparcie, znajdują się też cztery z powiatu wieluńskiego: Czarnożyły, Mokrsko, Konopnica i Biała. Na jakie inwestycje oraz wysokość wsparcia dla tych gmin można zobaczyć w naszej galerii.
Rozwój w Polsce musi się charakteryzować także dbałością o obszary popegeerowskie. Te tereny w III RP zostały opuszczone. Charakteryzowało je bieda, ubóstwo, brak perspektyw, ale także zwijanie się usług publicznych.
Zwijano połączenia autobusowe, kolejowe, zamykano ośrodki kultury, biblioteki, szkoły i inne instytucje publiczne. Od dnia dzisiejszego rząd chce tę niesprawiedliwość w stosunkowo szybkim tempie naprawiać.
Chce aby do tych terenów zajrzała nadzieja. Dlatego rusza z nowym programem wsparcia w wysokości 250 mln zł.
– podkreślał premier Mateusz Morawiecki inaugurując program
Szeroki wachlarz inwestycji
Wspomniane środki gminy będą mogły przeznaczyć na realizację inwestycji tzw. pierwszej potrzeby. m.in. takich jak:
- budowa, rozbudowa i przebudowa:
- kanalizacji i oczyszczalni ścieków,
- dróg wewnętrznych lub dojazdowych
- oświetlenia, chodników, ścieżek rowerowych, elementów uspokojenia ruchu, przystanków autobusowych,
- centrów wsi umożliwiających integrację społeczną oraz aktywizację mieszkańców (place zabaw, siłownie zewnętrzne, utwardzone miejsca do festynów, wiaty, tereny zieleni), obiektów sportowych, zaplecza socjalnego i sanitarnego,
- świetlic, obiektów bibliotecznych, remiz strażackich.
- modernizacja mienia pochodzącego ze zlikwidowanych PGR-ów, w tym w szczególności budynków i ogrodzeń,
- prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.
Co ważne, z programu mogą skorzystać również popegeerowskie gminy, które otrzymały środki rozdysponowane w ramach wcześniejszych wypłat z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Materiały
źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi