Kultura | Edukacja | Kronika 112 Sport i rekreacja | Inwestycje

Reklama

Jesteś zainteresowany zareklamowaniem się w naszym serwisie?
Sprawdź dostępne możliwości współpracy!

Oferta reklamowa

Kontakt

Masz ciekawy temat? A może jakieś pytania?

Kontakt

W ZS nr 2 w Wieluniu powstanie nowy kierunek kształcenia: technik transportu drogowego

8 marca 2021 | Wydarzenia

W Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu powstanie klasa o nowym kierunku kształcenia: technik transportu drogowego.

Z okazji tak ważnego dla przyszłych uczniów oraz regionu wydarzenia Powiat Wieluński wraz z Zespołem Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu zorganizował w ZS nr 2 konferencję – Forum Transportowe.

Konferencję rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Dariusz Kowalczyk przybliżając nowy kierunek kształcenia równocześnie podkreślając jak wielkie jest zapotrzebowanie pracodawców na pracowników w branży transportowej.

Szczęśliwie przeprowadziliśmy procedury z uruchomieniem nowego kierunku kształcenia. Wymagało to zgody Zarządu Powiatu a także pozytywnej opinii Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. Chodzi o to aby oferta była dedykowana pod potrzeby rynku.

Ta inicjatywa ma swoją historię gdyż kilka lat temu uczestniczyłem w Ministerstwie Rozwoju w pewnym rodzaju debaty lobby transportowego o kształceniu młodzieży w tym zawodzie. […] Najpierw uruchomiliśmy kierowcę mechanika, to Szkoła Branżowa I stopnia 3-letnia a od września mamy ambicję uruchomić klasę „technik transportu drogowego”.

Jest to zawód trochę jeszcze niedostrzegany. Jesteśmy pierwszą placówką tutaj w rejonie, która ten kierunek uruchamia. Jest to bardzo oczekiwany przez pracodawców zawód dla młodzieży, bardzo dobrze płatny.

Ambicją naszą jest dać uprawnienia takie, aby młodzież, absolwent naszej szkoły był pełnowartościowym pracownikiem czy to w firmie transportowej jako organizator transportu, przewozu osób, rzeczy, czy też jako osoba, która odpowiada za organizowanie pracy kierowcy czyli taki mały spedytor.

Wreszcie te uprawnienia, o których wspomniałem: kategorii „C” czyli mamy tutaj zaplanowane pewne wytrychy prawne, które umożliwiają w wieku 18 lat uzyskać tę kategorię. […]

Dzisiejsze spotkanie m. in. ma służyć i temu aby ewentualne zmiany wnieść do programu nauczania czy wreszcie spróbować uzgodnić model absolwenta tak aby ten program dostosowywać.

Rekrutacja będzie miała specyficzny wymiar w tym roku ponieważ nie możemy dotrzeć bezpośrednio do absolwentów, pracujemy zdalnie, nauczamy większość przedmiotów zdalnie, zatem i zdalnie będziemy prowadzić młodzież, nowe kierunki i proponowany nabór młodzieży do naszej szkoły.

Bardzo dziękuję za to dzisiejsze spotkanie bo to jakby taki pierwszy prognostyk, pierwszy anons, w którym wybrzmi, że w naszej szkole jest nowy zawód: technik transportu drogowego.

– powiedział dyrektor ZS nr 2 Dariusz Kowalczyk

Forum zaszczycił swoją obecnością m. in.: Starosta Wieluński Marek Kieler, Wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu Ewa Marciniak-Kulka, przedstawiciel Firmy Nowakowski Transport Edyta Struzik, przedstawiciel Firmy Wielton Błażej Walkowiak oraz przedstawiciel PKS Sp. z o.o. Jarosław Stępień.

Podczas konferencji kilka słów od siebie powiedział Starosta Wieluński Marek Kieler a referat na temat podstaw prawnych współpracy na linii szkoła – pracodawca wygłosiła Wicedyrektor WODN w Sieradzu Ewa Marciniak-Kulka.

Reklama Salon optyczny Jacek w Wieluniu
Copyright © 2017-2024 Kocham Wieluń