20 września w Sieradzkim Parku Etnograficznym odbyły się XIX Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej „Od Kujawiaka do oberka. Autentyzm i inspiracje”.
Na sieradzkiej scenie wystąpiło prawie 120 artystów, rywalizujących w sześciu kategoriach konkursowych, w tym 10 kapel autentycznych, 6 kapel opracowanych, 7 solistów-instrumentalistów, 3 zespoły taneczne, 5 par tanecznych oraz 3 zespoły inspirowane folklorem.
W jury zasiadali: etnomuzykolog z Łódzkiego Domu Kultury dr Ewa Sławińska-Dahlig, etnograf współpracujący z Łódzkim Domem Kultury Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba i instruktor tańca Teresa Dębska.
Jury XIX Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej wyraża zadowolenie z udziału dużej liczby uczestników zwłaszcza kapel autentycznych, reprezentujących regionalne tradycje muzyczne oraz z udziału młodych muzyków.
Jury pragnie zauważyć, że wśród stałych uczestników Spotkań są laureaci ogólnopolskich festiwali i laureaci Nagrody im. O. Kolberga, należący do grona najwybitniejszych przedstawicieli folkloru tradycyjnego w Polsce.
Spotkania są niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych dla instrumentalistów tradycyjnych, zespołów i tancerzy zamieszkałych w województwie łódzkim. Dlatego też jury z pełnym przekonaniem stwierdza, że impreza powinna być kontynuowana.
Dziękując organizatorom i fundatorom nagród jury wyraża nadzieję na spotkanie w roku następnym.
– wyrazili opinię członkowie jury Spotkań
Jury spotkań folklorystycznych w Sieradzu postanowiło przyznać w kategorii kapel opracowanych trzy równorzędne I Nagrody w wysokości 600 zł.
Wśród trójki najwyżej nagrodzonych znalazła się Wieluńska Kapela Ludowa a w kategorii zespołów inspirowanych folklorem Wieluńska Kapela Folkowa zdobyła II Nagrodę w wysokości 800 zł. Zespół Folklorystyczny z Popowic, natomiast, zajął I miejsce w kategorii tańców autentycznych.
fot: Muzeum Okręgowe w Sieradzu