W sobotę 22 lutego po raz piąty w Wieluniu wręczono nagrody Burmistrza Wielunia – Wieluńskie Wieże Sukcesu.
Wieże Sukcesu to honorowe nagrody przyznawane od 2016 roku za szczególne osiągnięcia dla Wielunia w kategoriach: „Działalność społeczna”, „Kultura”, „Sport” oraz dla wyróżniającej się firmy w dziedzinie „Gospodarka”.
Wieluńskie nagrody burmistrza wręczono, wzorem ubiegłego roku, podczas uroczystej Gali dla Przedsiębiorców w Kino – Teatrze „Syrena” w Wieluniu. Wszystkie nagrody wręczał Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa wraz z Wiceburmistrz Joanną Skotnicką-Fiuk a wyczytywali laureaci zeszłorocznej nagrody Wieluńska Wieża Sukcesu w danej kategorii.
Samą Galę poprzedziły nominacje w poszczególnych kategoriach, spośród których Kapituła zadecydowała o każdym zwycięzcy, za wyjątkiem w kategorii „Działalność społeczna”. Tutaj o zwycięstwie zadecydowało głosowanie mieszkańców na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Wieluniu.
Nominowani do nagrody Wieluńska Wieża Sukcesu w kategorii „Działalność społeczna”:
1. Agnieszka Mysakowska,
2. Harcerze Ziemi Wieluńskiej,
3. Wieluński Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Głosami mieszkańców gminy Wieluń w kategorii „Działalność społeczna” nagrodę otrzymała Agnieszka Mysakowska, której zwycięstwo ogłosił prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Działającego na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin „Tacy Sami” Waldemar Kluska.
Agnieszka Mysakowska to nauczycielka historii w II LO im. Janusza Korczaka i jednocześnie koordynator grupy „Szlakiem wieluńskich Żydów”, to również Lider Dialogu (Forum Dialogu w Warszawie) podejmujący wysiłki na rzecz dialogu kultur i ocalania pamięci o wieluńskich Żydach. Agnieszka Mysakowska jako nauczycielka wychowuje młodzieży w duchu dialogu i szacunku wobec innych.
Wieluń to miasto, które jako pierwsze poznało co to znaczy nierówność, co to znaczy dyskryminacja, co to znaczy nienawiść. To jest miasto, które jako pierwsze dotknęła atmosfera okropnego nazizmu.
To jest też miasto, które niesie pewne przesłanie. Ta wieża nie jest tylko Wieżą Sukcesu drodzy państwo, ta wieża jest wieżą, która będzie symbolizować na pewno dialog, bo wielu chce dialogować i dialoguje, robi to bardzo dobrze.
Ja, pozwólcie państwo, posłużę się słowami, które podczas tegorocznej rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau powiedział Marian Turski: Auschwitz nie spadło z nieba, Auschwitz tuptało, dreptało, aż doszło tam gdzie doszło.
Drodzy państwo, ta historia zdarzyła się dawno temu, 75 lat temu ale ta historia może zdarzyć się po raz kolejny. Przeszłości nie zmienimy, nie mamy takich mocy ale możemy wpływać na to, jaka będzie przyszłość, jaka jest teraźniejszość.
Jeżeli nie będziemy dbać o dialog, o pamięć o byłych mieszkańcach naszego miasta, którzy włożyli ogromny trud w rozwój tego miasta to tak, jakbyśmy po raz wtóry pozwolili im umrzeć. Myślę, że tego ani państwo ani ja, ani Grupa Szkoły Dialogu po prostu, zwyczajnie nie chce.
– mówiła zwyciężczyni w kategorii „działalność społeczna” Agnieszka Mysakowska
W kategorii „Kultura” Wieluńskiej Wieży Sukcesu nominowani byli:
1. Krzysztof Jackiewicz,
2. Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej” w Wieluniu,
3. Fundacja „Słowem Pisane”.
Laureatem nagrody Wieluńska Wieża Sukcesu 2020, w kategorii „Kultura” został wieluński artysta malarz, autor wielu prac plastycznych – Krzysztof Jackiewicz. Wynik głosowania Kapituły ogłosił ubiegłoroczny laureat w tej dziedzinie Jakub Jurdziński.
Nominowani w kategorii „Sport”:
1. Kolarka z MLKS Wieluń Dominika Włodarczyk,
2. Klub Karate Tradycyjnego,
3. Siatkarka Magdalena Stysiak,
4. Andrzej Zmyślony.
Laureatem nagrody Wieluńska Wieża Sukcesu w kategorii „Sport” okazała się odnosząca wiele sukcesów sportowych siatkarka Magdalena Stysiak. Zwycięstwo siatkarki ogłosił Mistrz Świata w Tradycyjnym Karate-do Dominik Brzeziński. Nagrodę w imieniu Magdaleny Stysiak odebrali jej rodzice, Mariola i Piotr Stysiak.
Ostatnią kategorią, w której wręczono nagrodę wieluńskiej Kapituły była „Gospodarka”. Wieluńską Wieżą Sukcesu w tej kategorii nagrodzono silną, wieluńską markę konkurującą ze światowymi liderami w produkcji artykułów z tworzyw sztucznych czyli Firmę Patrol Group, dla której nagrodę odebrał prezes Grzegorz Muzyka.
Wszyscy nominowani w kategorii „Gospodarka”:
1. Firma Runvido sp. z o.o.,
2. Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu,
3. Firma Patrol Group,
4. Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Masłowicach.
Galę swoją obecnością zaszczycił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, posłowie na Sejm RP: Paweł Rychlik i Tomasz Rzymkowski, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorota Więckowska oraz przedstawiciele wieluńskiego samorządu.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali statuetki Wieluńskiej Wieży Sukcesu wraz z pięknymi bukietami kwiatów. Sobotnią uroczystość uświetnił koncert utalentowanej aktorki teatralnej i filmowej i jednocześnie jazzującej piosenkarki – Olgi Bończyk.
fot. Kajetan Krykwiński/Kocham Wieluń