Mieszkańcy Wielunia w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uroczyście upamiętnili datę 11 listopada.
Program obchodów tradycyjnie otworzyła Msza święta w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu.
Poczty sztandarowe, orkiestra OSP z Kurowa, przedstawiciele samorządu, kombatanci, harcerze, delegacje związków i stowarzyszeń zebrały się na placu Kazimierza Wielkiego aby w uroczystym pochodzie przemaszerować do kościoła na Mszę świętą koncelebrowaną w intencji Ojczyzny.
Eucharystii przewodniczył ks. prałat Jacek Zieliński, w koncelebrze z ks. dziekanem Jarosławem Boralem, ks. seniorem Marianem Stochniałkiem i ks. Januszem Parkitnym, proboszczem parafii św. Stanisława w Wieluniu. Podczas głoszonej homilii ks. Konrad Cygan zwrócił szczególną uwagę na wewnętrzną wolność człowieka. Człowiek prawdziwie wolny jest otwarty na bliźniego. Wolność wewnętrzna prowadzi do dobrych czynów zarówno wobec innych jak i wobec Ojczyzny.
Po Mszy świętej zakończonej pieśnią „Boże coś Polskę” i modlitwą w intencji Ojczyzny wszyscy udali się w pierwszej kolejności pod pomnik św. Jana Pawła II aby tradycyjnie przedstawiciele organizacji samorządowych i społecznych złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Następnie pochód podążył przez centrum miasta pod tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu i wielunianom, którzy w latach 1919 – 1921 oddali życie w obronie wywalczonej niepodległości.
To tutaj odbyła się pozostała część uroczystości. Zgromadzonych mieszkańców powitał dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek. Po wciągnięciu biało-czerwonej flagi na maszt i odśpiewaniu Marszu Dąbrowskiego krótkie okolicznościowe przemówienia wygłosili burmistrz Wielunia Paweł Okrasa oraz poseł na Sejm RP Paweł Rychlik.
Następnie obecne na uroczystościach delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicami, przy których pełnili wartę harcerze i członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”. Uroczystości pod Ratuszem zakończyło odprowadzenie sztandarów i przejście wszystkich w rytmie poloneza na pl. Legionów. Tutaj wzorem ubiegłego roku zapłonęło Ognisko Patriotyczne a licznie zgromadzeni mieszkańcy Wielunia, wraz z harcerzami i uczniami Liceum Katolickiego w Wieluniu, zaśpiewali najbardziej znane Polakom pieśni patriotyczne.
Dla wszystkich zmarzniętych uczestników uroczystości pracownicy Wieluńskiego Domu Kultury przygotowali aromatyczną, rozgrzewającą herbatę z cytryną i goździkami.