W niedzielę, 18 sierpnia, w Dąbrowie odbyło się tradycyjne święto plonów czyli Dożynki Gminy Wieluń 2019.
Dożynki to staropolska uroczystość kultywująca wiejskie obyczaje wraz z różnymi zabawami oraz tańcami poprzedzona przemarszem korowodu dożynkowego z wieńcami dożynkowymi.
W tym roku również uczestniczyły w nim poczty sztandarowe OSP wraz z przedstawicielami władz samorządowych i parlamentarnych, sołectw i zaproszonymi gośćmi. Po uroczystym przemarszu, przez pięknie udekorowaną wieś ,na plac dożynkowy Mszę Świętą dziękczynną za zbiory odprawił ks. Rafał Zawisza, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie.
Podczas Eucharystii ks. Rafał mówił o wdzięczności Bogu za dar zbiorów i o tym, że należy je tak dzielić by nikomu nie zabrakło chleba powszedniego. Każdy rolnik wie, co to wdzięczność, dobroć, siew. Sieje zawsze dobre ziarno by osiągnąć „plony stokrotne”. Ważne jest jednak, kontynuował ksiądz Rafał, by dobro siał w swoim sercu i pozostał człowiekiem sumienia.
Obrzędową część dożynek rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Państwowego a następnie głos zabrał Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, po nim posłowie na Sejm RP, wicestarosta Krzysztof Dziuba oraz przedstawiciele Sejmiku Wojewódzkiego. Odczytany został także fragment listu od Posła na Sejm RP Piotra Polaka.
Starościna i Starosta dożynek, Krzysztof i Joanna Chudy, przekazali bochen chleba i owoce z tegorocznych zbiorów jako dar ołtarza a następnie poświęcono 16 wieńców dożynkowych przygotowanych przez Sołectwa tworzące Gminę Wieluń.
Chleb pokrojony przez Burmistrza Wielunia Pawła Okrasę, i dla odmiany nie Starostę tylko Wiceburmistrz Joannę Skotnicką – Fiuk oraz starostów Dożynek, podzielono wśród wszystkich obecnych na placu dożynkowym.
W dalszej części uroczystości dożynkowych miały okazję zaprezentować swoje wieńce wszystkie przybyłe sołectwa z Gminy Wieluń, którym upominki ufundowane przez Gminę wręczyli Burmistrz i Wiceburmistrz Wielunia. Części obrzędowej towarzyszył Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” z Filii Bibliotecznej w Rudzie prezentując tradycyjne pieśni dożynkowe.
Po odprowadzeniu 13 sztandarów pocztów sztandarowych OSP rozpoczęła się część artystyczna, na którą organizatorzy przygotowali szereg atrakcji muzycznych. Jako pierwszy zaprezentował się działający pod okiem Piotra Sitarskiego przy Wieluńskim Domu Kultury Zespół Śpiewaczy z Kurowa „Z Duszy Śpiwanie” a po nim następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu.
Do dożynkowych atrakcji należały też coroczne zmagania sołeckie i rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy pieczony sernik wieluński. Zwycięzcą kulinarnych zmagań okazał się Kamil Przebierała.
Liczną publiczność zgromadzoną podczas uroczystości bawiły koncerty zespołów: „Kuzyn Zenka” i „Letni Chamski Podryw” a uroczystości zakończyła zabawa taneczna do białego rana.