Mszą Świętą w intencji Sybiraków rozpoczęli wielunianie uroczyste obchody 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków oraz Światowego Dnia Sybiraka.
Mszę odprawiono w kościele oo. Franciszkanów w Wieluniu a następnie delegacje udały się pod symboliczną tablicę umieszczona przy grocie obok klasztoru w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.
Okazjonalne przemowy wygłosili Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i Sekretarz Powiatu Wieluńskiego Andrzej Chowis. Na koniec jeden z harcerzy z 5. Wieluńskiego Szczepu ZHP odczytał apel poległych.
Ten jubileusz motywuje nas nie tylko do wspomnień. Te jubileusze zobowiązują nas do zatroskania o aktualny los każdego Sybiraka. W tym dniu zadumy nad polskim losem, nad całym bohaterskim i tragicznym polskim wiekiem XX, oddajemy hołd tym wszystkim, którzy dla niej ponieśli najwyższa ofiarę, oddając swoje życie.
Dziś trzeba pamiętać, że świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń II wojny światowej coraz częściej odchodzą. Odchodząc, każdy z nich, nic nie mówiąc, przekazuje nam słowa naszego wieszcza Adama Mickiewicza „… jeśli zapomnę o Nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”.
Nigdy nie zapomnimy waszego męczeństwa, nigdy nie zapomnimy, że wchodząc do sowieckich kibitek, mieliście na ustach ten święty dla Polaków okrzyk „jeszcze Polska nie zginęła”.
Związek Sybiraków ma przypominać przede wszystkim młodemu pokoleniu historię Polski w walce o niepodległość. Właśnie Polacy z terenów wschodnich w ilości ponad 1,3 mln zostali deportowani tylko za to, że byli Polakami. Zostali uznani za wrogów ustroju socjalistycznego.
Tablica, pod którą złożymy kwiaty i zapalimy znicze, jest symbolem doznanych krzywd i cierpień narodu polskiego, a także patriotycznym znakiem pamięci narodowej o poniesionych ofiarach w walce o niepodległość.
– powiedział Andrzej Chowis – Sekretarz Powiatu Wieluńskiego
Sztuką „Sarenka”, w reżyserii Doroty Eichstaedt, czyli opowieścią o dziewczynie z Wilna z syberyjskimi doświadczeniami, teatr Post Scriptum z II LO uatrakcyjnił uroczyste obchody Światowego Dnia Sybiraka.
Kolejnym punktem tego dnia było przekazanie, wydanego z okazji 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków, medalu otrzymanego od Zarządu Głównego Związku Sybiraków do Izby Pamięci Września 1939 w II LO w Wieluniu.