1 września, w dniu tak szczególnym dla Wielunia, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się spotkanie z Janem Tyszlerem autorem książki „Wieluń i pamięć”.
Jan Tyszler, urodzony w Wieluniu w 1933 roku, wybuch II Wojny Światowej i nalot na Wieluń o godz. 4:40, przeżył mieszkając na Nowym Rynku. Swoje ciężkie przeżycia z tamtych dni ukazał w swojej książce dokumentalnej „Wieluń i pamięć”. Jest to swego rodzaju hołd złożony miastu.
Na spotkanie do muzeum przybyła spora grupa słuchaczy zainteresowanych zarówno historią Wielunia jak i przeżyciami ujętymi w książce, autora. Po licznych opowieściach o traumatycznych przeżyciach pan Jan odpowiadał na zadawane mu pytania dotyczące szczegółów zawartych w książce a następnie rozdawał na książkach autografy.
Jan Tyszler na co dzień mieszkający w Warszawie to absolwent wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz wydziału operatorskiego PWSTiF w Łodzi. Wiele lat pracował jako reżyser światła w Telewizji Polskiej. Pracował również jako był starszy wykładowca Szkoły Filmowej w Katowicach.
Za działalność telewizyjną został odznaczony Złotą Odznaką TVP, Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Nagrodą I stopnia Prezesa TVP.
Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 79. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.