W dniu 6 lutego członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej” w Wieluniu gościli w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudzie.
Na zaproszenie dyrektora Marleny Nowak oraz grona pedagogicznego spotkali się z dziećmi i młodzieżą z klas III – VIII aby przedstawić żywą lekcję historii.
Uczniowie wysłuchali opowieści Jerzego Sobocińskiego i Przemysława Buckiego o pobycie w czasie letnich manewrów w roku 1938 batalionów pancernych na Ziemi Wieluńskiej, w tym 8. Batalionu Pancernego z Bydgoszczy oraz opowieści o Wieluńskich Batalionach Obrony Narodowej.
Opowiadaliśmy o pobycie pancerniaków na ziemi wieluńskiej, a w szczególności o żołnierzach 8. Batalionu Pancernego z Bydgoszczy, którzy to stacjonowali w Rudzie. Prezentowaliśmy umundurowanie, uzbrojenie, wyposażenie jakie posiadali pancerniacy w tamtym czasie tj . podczas letnich manewrów w roku 1938.
W drugiej części spotkania opowiadaliśmy o Wieluńskich Batalionach Obrony Narodowej, przedstawiając szlak bojowy we wrześniu 1939, nie zabrakło także informacji o charakterystycznym wyróżniającym te formację francuskim uzbrojeniu.
Omówiliśmy także swoiste elementy uzbrojenia i wyposażenia wrześniowego żołnierza miedzy innymi hełm wz.31, karabin przeciwpancerny wz. 35 tzw. Ur, armatę przeciwpancerną Bofors wz.36.
– informują członkowie Stowarzyszenia SHBON
Podczas spotkania młodzież i dzieci poznały poszczególne elementy uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy a także oglądały także stare dokumenty, mapy i zdjęcia.
W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja historii przeznaczona dla uczniów klas III – VIII. Poprowadzili ją Panowie Jerzy Sobociński i Przemysław Bucki – członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej” w Wieluniu, którego celem jest pogłębianie w lokalnej społeczności wiedzy historycznej.
W barwny i przystępny dla uczniów sposób Panowie opowiadali o pobycie w czasie letnich manewrów w roku 1938 batalionów pancernych na Ziemi Wieluńskiej, w tym 8. Batalionu Pancernego z Bydgoszczy, stacjonującego w Rudzie oraz o funkcjonowaniu Wieluńskiego Batalionu Obrony Narodowej.
Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących II wojny światowej. Poznali umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy. Dzieci oglądały także stare dokumenty, mapy i zdjęcia. Na koniec spotkania uczniowie zadawali gościom pytania.
– relacjonują członkowie społeczności szkolnej SP w Rudzie
Bardzo interesującą częścią spotkania było zadawanie pytań przez uczniów, na które wcale nie łatwo było odpowiedzieć. Okazało się, że wiedza pytających była (jak określili członkowie SHBON) na przyzwoitym poziomie.
Duże zainteresowanie uczniów tą żywą lekcją historii świadczy o tym, że bardzo im się podobało, a przedstawiona forma spotkania pozwoliła lepiej zrozumieć fakty historyczne.
źródło: SP w Rudzie i Stowarzyszenie SHBON