W środę, 27 września,doszło do obywatelskiego ujęcia kompletnie pijanego kierowcy fiata tipo.
36-latka, mającego ponad 3,3 promila alkoholu w organizmie ujęli żołnierze z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku Żandarmerii Wojskowej. Mundurowi wykazali się wzorową postawą reagując na niebezpieczną jazdę kierowcy.
Mężczyzna odpowie teraz przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.
Wyjątkowo wzorową, obywatelska postawą wykazało się czterech żołnierzy z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, którzy wracali do domu po zakończonej pracy.
27 września 2023 roku mundurowi jadąc prywatnym samochodem w miejscowości Małyszynek zwrócili uwagę na jadącego przed nimi fiata tipo. Wyraźnie zaniepokoił ich styl jazdy, auto poruszało się całą szerokością jezdni.
Podejrzewając, że jego kierowca może być nietrzeźwy o całym zdarzeniu poinformowali policjantów dzwoniąc na numer alarmowy. Jednocześnie żołnierze cały czas jechali za fiatem nie spuszczając go z oka.
W pewnym momencie wykorzystali sytuację, że kierowca tipo zjechał z drogi i zatrzymał się. Świadkowie również zatrzymali swój pojazd, wybiegli z auta i jeden z nich wyciągnął ze stacyjki kluczyki uniemożliwiając kierowcy dalszą jazdę.
Na miejscu pojawili się również wieluńscy policjanci. Okazało się że za kierownicą fiata tipo siedział 36-letni mieszkaniec Łowicza. Mężczyzna był kompletnie pijany. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 3,3 promila alkoholu w organizmie.
Policjanci zatrzymali nieodpowiedzialnemu kierowcy prawo jazdy. Mężczyzn odpowie teraz przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz grzywna.
– informuje rzecznik KPP w Wieluniu asp. sztab. Katarzyna Grela
Wieluńscy policjanci składają serdeczne podziękowania wojskowym za obywatelską i godną naśladowania postawę, którzy zareagowali na niebezpieczne manewry wykonywane na drodze.
Policja przypomina również, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.
źródło: KPP w Wieluniu