W dniu 18 lipca na drodze krajowej numer 43, pomiędzy miejscowościami Kamionka i Dzietrzniki, doszło do wypadku drogowego.
Podczas zdarzenia obrażeń ciała doznał, potrącony oplem astra, 47-letni rowerzysta. Okazało się, że obaj uczestnicy zdarzenia byli pod wpływem alkoholu. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają wieluńscy policjanci.
Do zdarzenia doszło 18 lipca 2023 roku około godziny 17:20. Jak wynika ze wstępnych ustaleń mundurowych 24-latek kierujący oplem astra potrącił jadącego w tym samym kierunku rowerzystę. W wyniku zdarzenia ucierpiał 47-letni cyklista, który z obrażeniami ciała trafił do szpitala.
Mundurowi zbadali stan trzeźwości obu kierujących. Okazało się, że 24-latek znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, miał 0,38 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali już nieodpowiedzialnemu kierowcy prawo jazdy.
Z kolei badanie alkomatem wykazało u rowerzysty ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie. Okoliczności tego wypadku wyjaśniane będą przez wieluńskich śledczych.
– relacjonuje oficer prasowy KPP w Wieluniu asp. sztab. Katarzyna Grela
Policja przypomina: pamiętajmy, że kierujący znajdujący się pod wpływem alkoholu jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale dla innych uczestników ruchu drogowego.
Alkohol znacznie obniża koncentrację oraz zaburza zdolność oceny sytuacji. Policja przypomina również, że w polskim prawie rozróżniamy pojęcie stanu nietrzeźwości i stanu po użyciu alkoholu.
Zgodnie z przepisami prawa, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Stan, w którym stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza), nazywamy stanem po użyciu alkoholu.
W przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza) mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości.
Kary za jazdę pod wpływem alkoholu różnią się w zależności od stężenia alkoholu we krwi. Zgodnie z prawem, jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Natomiast kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to przestępstwo.
Zgodnie art. 87 kodeksu wykroczeń za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi grzywna nie niższa niż 2500 złotych (maksymalna to 30.000 złotych) lub kara aresztu.
Z kolei przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego, tj. prowadzanie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do lat 2.
źródło: KPP Wieluń