W ostatnim czasie zwiększyła się liczba wypadków na oznakowanych przejściach dla pieszych.
Jedno z wydarzeń miało miejsce 5 stycznia gdzie na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącone zostały dwie osoby. O tym zdarzeniu pisaliśmy wcześniej w artykule – tutaj.
Do drugiego zdarzenia doszło 8 stycznia około godziny 16.40. Na oznakowanym przejściu dla pieszych, ponownie na ul. 18 Stycznia w Wieluniu, doszło do potrącenia 79-letniego mężczyzny.
Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów 26-latek kierujący fordem w rejonie skrzyżowania na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 79-latka. Na szczęście pieszy nie odniósł poważniejszych obrażeń ciała. Obecnie wieluńscy mundurowi ustalają dokładne okoliczności tego zdarzenia.
– informuje rzecznik KPP w Wieluniu st. asp. Katarzyna Grela
Policja przypomina, że przejścia dla pieszych to miejsca bardzo newralgiczne. Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz wchodzącemu na nie.
Pieszy zaś powinien pamiętać, że korzystanie z wyznaczonego przejścia nie zwalnia go z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Mając na uwadze te oba zdarzenia, policjanci apelują do mieszkańców o rozsądek oraz ostrożność na drodze. Musimy pamiętać, że każdy kierowca dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Oznacza to, że należy zwolnić i obserwować otoczenie oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się przed pasami celem udzielenia pierwszeństwa osobom pieszym.
Piesi także mają szereg obowiązków. Od czerwca 2021 roku obowiązuje nowy zapis w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który zabrania pieszym korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Policja apeluje do niechronionych uczestników ruchu drogowego o używanie elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych i rowerzystów, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie w sytuacji, gdy może dojść do zderzenia.
Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy bezwzględnie zadbać o bycie widocznym na drodze.
źródło: KPP w Wieluniu