11 lutego od 2004 roku obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej jako Dzień Bezpiecznego Internetu.
Głównym jego celem jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Dzień Bezpiecznego Internetu ma też na celu zaznajomienie rodziców, nauczycieli i opiekunów z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Internet otwiera przed młodym pokoleniem wiele możliwości ale jednocześnie niesie ze sobą nowe wyzwania i wiele zagrożeń. Dynamiczny rozwój internetu fascynuje i wciąga, zwłaszcza nastolatków dla których sieć nierzadko staje się pozornie prostym narzędziem do kształtowania swojego wizerunku, miejscem złudnie bezpiecznym, gwarantem anonimowości czy panaceum na ich problemy.
W ramach obchodzonego Dnia Bezpiecznego Internetu mundurowi z wieluńskiej komendy przez cały tydzień spotykają się z dziećmi i młodzieżą w szkołach aby rozmawiać na temat bezpiecznego komunikowania się w sieci. Dlatego odwiedzili już dzieci w Szkołach Podstawowych w Skomlinie, Osjakowie, Masłowicach, Bieniądzicach, Kurowie, nr 4 w Wieluniu, Katolickiej w Wieluniu oraz Szkole Specjalnej.
Policjanci w trakcie spotkań z uczniami przybliżyli aspekty dotyczące bezpieczeństwa w internecie. Przedstawili zagrożenia internetowe, na jakie niebezpieczne treści można trafić w sieci, omówiono również konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań, procedury reagowania wobec sprawcy przemocy.
Mundurowi tłumaczyli czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i gdzie szukać pomocy, kiedy staniemy się jej ofiarą . Szczególną uwagę zwrócono również na zasady etykiety oraz dobre praktyki w zakresie bezpiecznego korzystania z technologii informacyjnych.
– informuje rzecznik wieluńskiej policji asp. Katarzyna Grela
We wszystkich szkołach policjanci przestrzegali przed zagrożeniami płynącymi z beztroskiego zawierania znajomości internetowych oraz wyjaśniali dlaczego nie należy zamieszczać w sieci swoich danych osobowych.
fot. KPP w Wieluniu
Jedną ze szkół odwiedzonych przez wieluńskich mundurowych była Szkoła Podstawowa im. W. Bełzy w Bieniądzicach. Policjanci z wieluńskiej Komendy również w tej szkole omówili zarówno zalety jak i zagrożenia jakie niesie serfowanie w sieci.
10 lutego 2020 r., w przeddzień obchodów ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Internetu, przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji z Wydziału ds. Profilaktyki Społecznej st. sierż. Monika Klonowska przeprowadziła w naszej szkole dla uczniów klas IV-VIII pogadankę profilaktyczną.
Głównym jej celem było propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie uczniów z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Prowadząca zaprezentowała także krótkie filmiki, obrazujące zagrożenia wynikające z nieprawidłowego korzystania z Internetu, m.in. zawieranie nowych znajomości tą drogą, wykonywanie zdjęć i nakręcanie filmików bez czyjejś zgody, dokonywanie kradzieży własności intelektualnej.
– relacjonuje społeczność SP im. W. Bełzy w Bieniądzicach
Uczniowie SP w Bieniądzicach z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowali plakaty propagujące bezpieczne korzystanie z Internetu, które zostały umieszczone na korytarzu szkolnym.
fot. SP w Bieniądzicach
Inną szkołą odwiedzoną przez policjantów z wieluńskiej Komendy był Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu. Uczniowie placówki spotkali się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu z inicjatywy nauczycielki Patrycji Miśków.
Pani sierżant sztabowa Ewa Klasztorna i młodszy asp. Damian Grobelny wyjaśnili uczniom szereg pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci.
Należy do nich przemoc werbalna (straszenie, szantażowanie, ośmieszanie, wulgarne wyzwiska, poniżanie), nagrywanie filmów i robienie zdjęć wbrew woli dziecka, zamieszczanie w sieci ośmieszających filmów czy zdjęć, tworzenie kont anonimowych i podszywanie się pod inną osobę.
– informuje Patrycja Miśków, nauczycielka ZSS w Wieluniu
Dzieci podczas wizyty nie tylko obejrzały specjalnie przygotowaną prezentację ale też samodzielnie wykonywały tematyczne prace, m.in składały z części rysunki dotyczące bezpieczeństwa i następnie wyklejały je na kartkach papieru. Spotkanie, tak jak i w innych szkołach, przebiegło w niezwykle miłej atmosferze.
fot. Patrycja Miśków
Internet to kopalnia możliwości i okno na świat, w którym obok wartościowych treści i odpowiedzialnych internautów, spotykamy drastyczne obrazy i agresywnych użytkowników. Te ostatnie mają destrukcyjny wpływ na młodych ludzi. Są oni narażeni na utratę kontroli nad korzystaniem z internetu, co może prowadzić do izolacji, zaniedbywania nauki, zdrowia czy kontaktów z rówieśnikami w realnym świecie.
Lista niebezpieczeństw płynących z internetu jest długa i zmienia się wraz z rozwojem nowych technologii. Stąd potrzeba uczulania w tym kierunku dzieci i młodzieży oraz stąd też potrzeba podnoszenia świadomości rodziców, mówienia o nowych, niepokojących zjawiskach oraz o tym, jak najskuteczniej postępować w przypadku wirtualnych zagrożeń.
źródło: KPP w Wieluniu, SP w Bieniądzicach i ZSS w Wieluniu