Kultura | Edukacja | Kronika 112 Sport i rekreacja | Inwestycje
Spectrum-IT partner Comarch, kasy fiskalne, serwis komuterowy, Wieluń

Społeczność

Reklama

Reklama

Jesteś zainteresowany zareklamowaniem się w naszym serwisie?
Sprawdź dostępne możliwości współpracy!

Oferta reklamowa

Kontakt

Masz ciekawy temat? A może jakieś pytania?

Kontakt

„Narkotyki i dopalacze zabijają” – prelekcje wieluńskich policjantów i sanepidu w Zespole Szkół nr 1

11 października 2019 | Służby

Wieluńscy mundurowi wspierani przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wieluniu przeprowadzili prelekcje wśród uczniów klas I Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu.

Powyższe przedsięwzięcie, w ramach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, miało na celu przestrzec przed konsekwencjami zażywania narkotyków oraz dopalaczy.

10 października 2019r. wieluńscy mundurowi oraz pracownik sanepidu przekazali młodym ludziom wiedzę na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i tzw. dopalaczy, w tym konsekwencje zarówno zdrowotne, prawne, jak i społeczne uzależnienia.

Podczas pogadanki przestrzegano przed sięganiem po środki psychoaktywne, zwracając szczególną uwagę na tzw. dopalacze, które są mieszaniną różnych związków chemicznych i potrafią trwale uszkodzić organizm a nawet spowodować śmierć.

Mundurowi apelowali do młodych ludzi o rozwagę i świadome podejmowanie decyzji, które mogą mieć wpływ na całe ich późniejsze życie. W trakcie pogadanki mówiono również na temat odpowiedzialności karnej związanej z posiadaniem i stosowaniem środków odurzających.

Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudził smokolizer – urządzenie, które mierzy zawartość szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

To przedsięwzięcie doskonale wpisało się w ramy kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, która została przygotowana przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.

– relacjonuje asp. Katarzyna Grela, rzecznik KPP w Wieluniu

Policja apeluje do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia.

Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej.

Jeżeli ktokolwiek podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

Policja przypomina, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”.

Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:
1. ​wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
2. złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
3. stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
4. zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;
5. kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
6. próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
7. nieuzasadnione ataki złości, agresji;
8. wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
9. wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
10. pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
11. zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:
1. bóle głowy, migrena;
2. kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
3. agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
4. nudności, wymioty, biegunka;
5. zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
6. reakcje alergiczne;
7. myśli samobójcze, omamy;
8. napady leku, halucynacje;
9. nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

oraz doskonale wpisało się w ramy kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”.

​Gdzie szukać pomocy:
800 060 800 – Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 – Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

źródło: KPP w Wieluniu

Copyright © 2017-2019 Kocham Wieluń