Policja apeluje o ostrożność podczas robienia świątecznych zakupów. Internetowi oszuści nie próżnują a roztargnienie i pośpiech usypia naszą czujność.
Zakupy przez Internet to bardzo szybka i wygodna forma zakupów. Bez wychodzenia z domu możemy nabyć praktycznie wszystko i nie tracimy czasu na stanie w kolejkach. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy.
Warto zapamiętać kilka cennych porad, które uchronią nas przed internetowymi oszustami:
1. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i tzw. super okazji.
2. Zanim damy się nabrać na niską cenę, warto upewnić się czy towar jest pełnowartościowy, czy nie jest uszkodzony i czy w ogóle jest.
3. Dobrze jest zamawiać towar z możliwością płatności przy odbiorze.
4. Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych.
5. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.
6. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
7. Jeżeli otrzymujemy ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
8. Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, zgłoś sprawę na Policję.
W okresie świątecznym popularnym sposobem oszukiwania ludzi są także wirtualne kwatery w miejscowościach turystycznych. Przedsylwestrowe oferty naciągaczy dotyczą okazyjnych cen za ostatnie wolne pokoje.
KPP w Wieluniu