W środę 18 lipca przy Wieluńskim Domu Kultury w Wieluniu zawitał mobilny punkt bezpłatnego badania znamion w ramach ogólnopolskiej, profilaktycznej kampanii Rakoobrona – ”UVaga – wyprzedź czerniaka – wpadnij do RakTRACKA!”.
Przez cały lipiec specjalny bus RakTRACK – mobilny punkt bezpłatnego badania znamion odwiedza każde województwo w Polsce aby edukować społeczeństwo oraz umożliwiać skorzystanie z bezpłatnych konsultacji profilaktycznych pod kątem czerniaka. Akcja bezpłatnego badania znamion prowadzona jest od czterech lat przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria.
Dzięki RakTrackowi podejrzane znamiona skórne mogą skontrolować Polacy z całego kraju ale przede wszystkim z mniejszych miejscowości. Po wczorajszych badaniach w Wieluniu bus udał się dzisiaj do Kluczborka a następnie jedzie do Złotoryi, Zielonej Góry, Kościana, Gniezna, Inowrocławia i Świnoujścia.
Badania w Wieluniu, prowadzone przez lekarzy dermatologów, odbyły się w godz. 11:00 – 16:00 jednak kolejka ustawiła się jeszcze przed godz. 10:00. Akcja cieszyła się tak wielką popularnością, że zaraz po południu trzeba było zamknąć już listę. W sumie przebadanych zostało 189 osób, w tym u 5 jest podejrzenie wczesnego stadium czerniaka a u 40 zalecono wycięcie niepokojących znamion.
Uczestnicy wydarzenia, oprócz skorzystania z darmowych konsultacji, mogli wziąć udział w badaniu ankietowym sprawdzającym stan wiedzy o czerniaku, zrelaksować się w strefie odpoczynku oraz porozmawiać o profilaktyce onkologicznej.
Akcja „UVaga – wyprzedź czerniaka” jest organizowana przez cały miesiąc od 29 czerwca do 29 lipca. W ramach tej akcji zaplanowaliśmy, że odwiedzimy 20 miejscowości, mniejszych i większych i tych, w których dostęp do specjalisty jest utrudniony. Zaplanowaliśmy, że zostaną zorganizowane eventy z bezpłatnym badaniem znamion właśnie pod kątem czerniaka skóry.
Mamy Raktracka, jest to mobilny punkt badania znamion, gdzie lekarz dermatolog bada znamiona pod kątem czerniaka skóry. Ma ze sobą dermatoskop. Mówiąc potocznie jest to taka lupa ze światełkiem i pod powiększeniem są oglądane wszystkie niepokojące nas znamiona.
Patrząc na Wieluń widzimy, że zainteresowanie jest ogromne, frekwencja jest bardzo duża. Już przed godziną 10:00 już tak na prawdę ustawiała się kolejka mimo, że badanie trwa od godz. 11:00 do godz. 16:00. Myślę, że uda nam się przebadać około 200 osób pod kątem czerniaka.
Obecnie mamy teraz łącznie przebadanych około 2 tys. osób. Jest 40 podejrzeń czerniaka i kilkadziesiąt znamion do wycięcia. Za nami już kilkanaście miejscowości. Wystartowaliśmy w Gdyni, teraz jesteśmy w Wieluniu a kolejny przystanek to Kluczbork w woj. opolskim.
– mówiła Katarzyna Kozłowska – koordynator akcji „UVaga – wyprzedź czerniaka”
W badaniu dermatologicznym nie można powiedzieć, że w 100% wykryło się czerniaka, jest to podejrzenie czerniaka i wymagane są dalsze specjalistyczne badania, które potwierdzą (na podstawie wycinka), że to jest właśnie czerniak. Podczas akcji lekarz udziela informacji jaką drogę należy przejść aby jak najszybciej wyciąć i przebadać podejrzane znamię.
Samo badanie trwa jedynie chwilę, od 2 do 5 minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne. Lekarz za pomocą dermatoskopu – lupy ze światełkiem, pod powiększeniem, ogląda znamiona i jest w stanie powiedzieć czy jest tutaj wszystko w porządku, czy wymaga dalszych konsultacji.
W województwie łódzkim kampania Rakoobrona prowadzi także bezpłatny punkt badania znamion w Łodzi, który na okres wakacji jest zamknięty. Od września będzie można już skorzystać z badania w punkcie stacjonarnym, który mieści się w Sanepidzie czyli Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi i tam też bezpłatnie, bez skierowania można z niego skorzystać.
Podczas akcji nie ma ograniczeń wiekowych, badany jest każdy. Jedynie osoby niepełnoletnie zachęcane są do przyjścia z opiekunem aby była zgoda na przeprowadzenie badania. Dane podczas badania w RakTRACK-u nie są sprawdzane i spisywane, dowody osobiste nie są sprawdzane. Jest to typowe badanie w ramach polskiej kampanii. Jest to przyśpieszony proces dlatego nie są wypisywane skierowania a jedynie badany jest instruowany co należy zrobić jeśli znamię wymaga dalszych konsultacji.
Patrząc na Wieluń widać, że jest ogromna potrzeba jeśli chodzi o badania profilaktyczne i dostęp do specjalisty, ponieważ naprawdę frekwencja jest bardzo duża i robi wrażenie. Myślę, że można się cieszyć, że Wieluń chce się badać, chce dbać o zdrowie i przychodzą tutaj ludzie całymi rodzinami.
Jest to badanie, z którego może skorzystać dosłownie każdy, zarówno osoby młodsze jak i osoby starsze. Jest to dostępne badanie a ponadto oprócz takiego bezpłatnego badania znamion osoby, które tutaj stoją w kolejce, uzyskują informacje edukacyjne w zakresie profilaktyki czerniaka i ogólnie profilaktyki onkologicznej.
Nasza akcja odbywa się w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia jakim jest Rakoobrona, które dotyczy profilaktyki trzech nowotworów: raka płuc, raka szyjki macicy i właśnie czerniaka skóry.
Po tym zainteresowaniu tutejszą akcją mamy spełnione poczucie misji i mam nadzieję, że w przyszłości też będziemy jeszcze mogli zorganizować coś dla mieszkańców tego miasta. Jeżeli będą państwo jeszcze zainteresowani naszymi kolejnymi przystankami na naszej trasie to warto wejść na stronę: www.wyprzedzczerniaka.pl.
– dodaje koordynator akcji Katarzyna Kozłowska
W ogólnopolskiej akcji ”UVaga – wyprzedź czerniaka” zaangażowani są lekarze z całego kraju, edukatorzy zdrowotni oraz wolontariusze. Patronatem honorowym akcję objęli Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, a także Polskie Towarzystwo Onkologiczne i Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego.
Jeśli ktoś zapomniał, bądź nie miał możliwości skorzystać z mobilnego badania znamion a ma jakieś wątpliwości co do swojego zdrowia to należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz ten wypisuje skierowanie do dermatologa, który bada znamię i ewentualnie, jeśli jest taka konieczność, wysyła do chirurga lub onkologa.
Jeśli wygląd twoich znamion budzi jakieś wątpliwości to nie zwlekaj tylko idź do lekarza. W przypadku nowotworów czas ma znaczenie!
grafika: wyprzedzczerniaka.pl