4 listopada czeka nas druga tura wyborów na urząd burmistrza Wielunia. Do drugiego etapu, z siedmiu kandydatów, przeszli Paweł Rychlik i Paweł Okrasa.
Z tego powodu komitet „Łączy nas Wieluń” zaproponował debatę przedwyborczą pomiędzy obu kandydatami, o której poinformował publicznie na portalu społecznościowym Facebook obecny burmistrz Paweł Okrasa.
Debatę będą prowadzić dziennikarze wszystkich lokalnych mediów. Liczę na to, że pan Paweł Rychlik przyjmie moje zaproszenie aby mieszkańcy mogli ocenić nasze programy, nasze osobowości […]
– oznajmił kandydat Paweł Okrasa
Pan Paweł Rychlik przyjął zaproszenie dlatego komitet „Łączy nas Wieluń”, z którego startuje Paweł Okrasa, zaprosił media na dwa spotkania organizacyjne. Debata miała być transmitowana na żywo przez zaproszone media na swoich platformach internetowych. Wbrew temu co publicznie ogłosił burmistrz nie zaproszono wszystkich.
Komitet pominął dwie niewygodne redakcje, tym samym odbierając możliwość śledzenia debaty i pozbawiając istotnych informacji ich czytelników. Pominiętymi redakcjami były Ilustrowany Przegląd Powiatu oraz nasz serwis: Kocham Wieluń. W całej tej sytuacji nie chodzi o to, że zostały pominięte redakcje dwóch mediów tylko o to, że w ten sposób pominięto kilka tysięcy czytelników tych pism a co za tym idzie: wyborców.
Uczestniczenie w debacie serwisów IPP Wieluń i Kocham Wieluń było możliwe jedynie dzięki skutecznym zabiegom dyrektora redakcji Dziennika Łódzkiego w Wieluniu – Daniela Sibiaka i redaktora Zbyszka Rybczyńskiego. Dzięki nim też uczestniczyliśmy w przygotowaniu pytania do obu kandydatów za co serdecznie dziękujemy zarówno Danielowi, jak i Zbyszkowi. Panowie, pokazaliście klasę i dopilnowaliście, by wszystko zostało zorganizowane tak, jak należy. Jeszcze raz dziękujemy.
Debata odbyła się bez udziału publiczności w Wieluńskim Domu Kultury z Marzeną Grzelak-Plewińską, z redakcji Radio Łódź nad Wartą, w roli prowadzącej. Uczestniczyli w niej oprócz kandydatów jedynie przedstawiciele redakcji siedmiu lokalnych mediów, którzy przygotowali pytania oraz przedstawiciele obu komitetów wyborczych. Zasady debaty zostały wcześniej przez wszystkich zaakceptowane.
Paweł Rychlik powitał wszystkich, jeszcze przed transmisją, rozładowującym napięcie humorem. Paweł Okrasa z komitetu „Łączy nas Wieluń” również powitał, jednak dzieląc jednocześnie dziennikarzy, ku ogólnemu zdziwieniu, na przyjaciół i nieprzyjaciół. Do którego grona należy zaliczyć nie zaproszonych przedstawicieli IPP Wieluń i Kocham Wieluń?
Po autoprezentacji na antenie rozpoczęła się runda z pytaniami od redakcji w siedmiu kategoriach:
1. Rozwój gospodarczy,
2. Infrastruktura,
3. Kultura,
4. Polityka społeczna,
5. Sport i rekreacja,
6. Model sprawowania władzy,
7. Ochrona środowiska.
Serwisowi Kocham Wieluń w wyniku losowania przypadła czwarta kategoria – polityka społeczna. Analizując co jest najbardziej potrzebne Wieluniowi, aby w końcu przestał się starzeć, zadaliśmy bardzo nurtujące nas pytanie dotyczące tych młodych ludzi, którzy powinni być przyszłością gminy. Mieliśmy na myśli tych, którzy zakończyli naukę ale jeszcze nie myślą o założeniu rodziny i tych wreszcie, których nie interesuje zarówno mieszkanie+ jak i żłobek:
Młodzież po ukończeniu szkoły wyjeżdża na studia do innych miast, gdzie w wielu przypadkach pozostanie na stałe. Co pan ma zamiar zrobić tak aby młode pokolenie zdecydowało się związać swoją przyszłość z gminą Wieluń?
O tym, czy otrzymaliśmy satysfakcjonującą nas odpowiedź oraz przebieg całej debaty można zobaczyć na poniższej transmisji. Naszym zdaniem nie otrzymaliśmy.