15 sierpnia, Wieluń celebrował uroczystość Wniebowzięcia NMP i Święto Wojska Polskiego.
Obydwie uroczystości świętowano tradycyjnie w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP. Uczestnicy uroczystości zebrali się przed budynkiem starostwa, skąd przemaszerowali do kościoła św. Józefa, gdzie wzięli udział w liturgii Mszy Świętej .
W liturgii uczestniczyły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz gminnych z terenu powiatu wieluńskiego, powiatowych, miejskich, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych (strażacy, policjanci, leśnicy) oraz liczni czciciele Matki Bożej Zielnej.
Modlono się w intencji żołnierzy, tych, którzy obecnie stoją na straży bezpieczeństwa Polski i tych, którzy oddali swoje życie w walkach o niepodległą i wolną Ojczyznę, zwłaszcza tych, którzy zginęli w Bitwie Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku. Liturgię zakończono poświęceniem bukietów ziół i kwiatów.
fot. z Mszy Świętej: Zofia Białas/kultura.wielun.pl
Po Mszy Świętej odbyło się uroczyste przejście pod Tablicę Józefa Piłsudskiego i Wielunian poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie wartę trzymali przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Narodowe” i gdzie odbyła się druga, oficjalna część uroczystości.
Tu w okolicznościowych wystąpieniach, mówcy: Starosta Powiatu Wieluńskiego Maciej Bryś, Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, przedstawiciel Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Pawła Rychlika (list od pana Posła na okoliczność święta) i Prezes Porozumienia Wieluń Roman Drosiński, przybliżyli historię Bitwy Warszawskiej i jej znaczenie dla Polski i Europy.
Maciej Bryś, Starosta Powiatu Wieluńskiego podziękował żołnierzom za ich służbę, codzienny trud oraz gotowość do obrony kraju.
Wasza ofiara i oddanie są fundamentem bezpieczeństwa Polski. Wyrażam głęboką wdzięczność kombatantom i weteranom, których doświadczenia i wspomnienia są dla nas cenną lekcją historii i patriotyzmu.
– powiedział starosta Maciej Bryś
Paweł Okrasa, Burmistrz Wielunia przypomniał, że Bitwa Warszawska jest jedną z 18 bitew, które wpłynęły na losy świata, ta z 15 sierpnia 1920 roku zatrzymała pochód bolszewików na zachód Europy. Przypomniał ponadto ważną dla losów Polski i Europy Bitwę na Niemnem, z przełomu IX i X 1920 roku, która zakończyła wojnę polsko-bolszewicką pokojem w Rydze w 1921 roku.
Oficjalne uroczystości przy tablicy Józefa Piłsudskiego zakończyły się złożeniem biało-czerwonych wiązanek kwiatów i zapaleniem Zniczy Pamięci.
tekst: Zofia Białas/kultura.wielun.pl
fot. KW