Jak dobrze znamy swoje miasto? Zapewne kojarzymy nazwy większości ulic, parków czy budynków. Czy przechadzając się ulicami Wielunia zwróciliście kiedyś uwagę na detale architektoniczne: klamki, cegły, balustrady czy płoty?
Dzięki projektowi Łódzkiego Domu Kultury „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych? – II edycja” skierowanemu do nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury a także pasjonatów lokalnego dziedzictwa, macie szansę na nowo poznać swoją okolicę.
W ramach projektu powstało osiem filmów edukacyjnych dotyczących miast województwa łódzkiego: Bełchatowa, Kutna, Wielunia, Brzezin, Łęczycy, Łowicza, Rawy Mazowieckiej i Wolborza. W rolę narratorek wcieliły się Maria Nowakowska prowadząca portal www.lodzkidetal.pl oraz dr Karolina Kołodziej.
Aby poznać detale architektoniczne Wielunia kliknij tutaj https://www.youtube.com/watch?v=8SYFCiJt-Jg
Filmowy przewodnik po Wieluniu ukazuje perełki architektoniczne zlokalizowane przy adresach: ul. Podwale, ul. Ewangelicka 6, ul. Reformacka 1, ul. Augustiańska 8a, Plac Kazimierza Wielkiego 3, ul. Śląska 4 oraz Plac Legionów 12.
Wszystkie filmy dostępne są na platformie YouTube Łódzkiego Domu Kultury www.bityl.pl/ZSe5N.
Dlaczego ten dom tak wygląda?
„Dlaczego ten dom tak wygląda?” to projekt z zakresu edukacji architektonicznej skierowany do nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury a także pasjonatów lokalnego dziedzictwa.
Ideą projektu jest, aby pokazać – oprócz zabytków o rozpoznanej wartości architektonicznej – również mniej popularne oblicza lokalnego dziedzictwa. Łódzki Dom Kultury chce zwrócić uwagę m.in. na małą architekturę i rzeźbę plenerową, opowiedzieć o realizacjach powojennych, o starych szyldach i liternictwie – w nawiązaniu od lokalnych uwarunkowań i specyfiki.
Materiały edukacyjne
W ramach działań zostały opracowane scenariusze warsztatów z zakresu z edukacji architektonicznej oraz przewodniki do tych scenariuszy (do bezpłatnego pobrania na stronie Łódzkiego Domu Kultury www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3/dlaczego-ten-dom-tak-wyglada-/materialy/-r5518 ), oparte na architekturze miast województwa łódzkiego, skierowane do dzieci w wieku 7-13 lat.
Materiały te zostały opracowane w wyniku kwerend terenowych.
Więcej informacji na temat projektu „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych” dostępnych jest na stronie www.ldk.lodz.pl/projekty-t4/dlaczego-ten-dom-tak-wyglada-t455/edycja-2021-a471
Organizatorem i pomysłodawcom projektu „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych? – II edycja ” jest Łódzki Dom Kultury.
Partnerzy projektu: Kutnowski Dom Kultury, Muzeum w Łowiczu, Wolborskie Centrum Kultury im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wieluński Dom Kultury, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Dom Kultury w Łęczycy, Miejski Dom Kultury w Brzezinach oraz Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
źródło: Malwina Paroń-Pieczara/ŁDK