Kultura | Edukacja | Kronika 112 Sport i rekreacja | Inwestycje

Reklama

Jesteś zainteresowany zareklamowaniem się w naszym serwisie?
Sprawdź dostępne możliwości współpracy!

Oferta reklamowa

Kontakt

Masz ciekawy temat? A może jakieś pytania?

Kontakt

„Nie od razu Wieluń zbudowano- makieta” czyli wakacje w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

7 sierpnia 2020 | Kultura

W drugim miesiącu wakacji dzieci z naszej gminy miały możliwość uczestniczyć w warsztatach pt. „Nie od razu Wieluń zbudowano – makieta”.

Warsztaty, w ramach „czwartków z muzeum”, to jedna z kilku atrakcyjnych propozycji Muzeum Ziemi Wieluńskiej dla najmłodszych na czas wolny podczas wakacji.

Podczas ostatnich zajęć 6 sierpnia uczestnicy warsztatów zapoznali się ze średniowieczną sztuką budowania grodzisk i górujących nad murami zamków. Dzieci najpierw wysłuchały krótkiej historii tworzenia umocnień nadgranicznych, różnego rodzaju fortyfikacji a także technik ich wznoszenia.

Dzieci zapoznały się też z planem Wielunia, na którym zobaczyły wszystkie elementy średniowiecznego miasta, zachowane jeszcze u schyłku XVI wieku: rozkład ulic i zabudowę a w niej, m.in. zamek, ratusz, bramy miejskie oraz baszty. Następnie prowadzący Wojciech Knaga zabrał uczestników warsztatów na część praktyczną zajęć.

Podczas nich dzieci wcieliły się w rolę XIV-wiecznych architektów, kamieniarzy i dekarzy mając za zadanie ufortyfikowanie miasta wzorem Kazimierza Wielkiego, tzn. za pomocą kamieni z wapienia jurajskiego budowały mury oraz system fos. Za wzór w czasie budowy makiety służył uczestnikom obraz zamku w Bolesławcu, budowanego w podobny sposób jak zamek wieluński.

Warsztaty miały na celu poznanie historii naszego miasta, rozbudziły wyobraźnię dzieci i ich kreatywność, dając jednocześnie wiele satysfakcji. Powstała makieta obwarowań Wielunia jest szczególnie precyzyjnie wykonana a jej wytrzymałość dzieci będą miały okazję przetestować podczas kolejnych zajęć pt. „Zróbmy sobie… machinę oblężniczą”.

poniższe fot. Mirosław Grabczak/MZW

Reklama Salon optyczny Jacek w Wieluniu
Copyright © 2017-2024 Kocham Wieluń