Muzeum Ziemi Wieluńskiej na czas wakacji, dla dzieci pozostających w mieście, przygotowało różne propozycje na spędzenie wolnego czasu.
Pierwszym z wakacyjnych spotkań – „Czwartków z Muzeum” były warsztaty poprowadzone przez pracownika muzeum, etnografa Tomasza Spychałę.
Część zajęć odbyła się w sali ekspozycji stałej, obrazującej różne dziedziny tradycyjnej kultury ludowej z przełomu XIX i XX wieku, zatytułowanej „Życie codzienne wsi wieluńskiej na początku XX wieku” gdzie dzieci usłyszały wiele ciekawostek o tradycyjnych metodach dekoracji domów papierem.
Wycinanki to jeden z elementów upiększających ściany izby, które zdobiono przede wszystkim z okazji świąt, ale także przed przybyciem swatów lub przed weselem. To wtedy powstawały najbardziej przemyślne wzorki. Tak nakazywała tradycja i potrzeba uczynienia życia barwnym i ciekawszym. Poza tym wycinankami można było przykryć ziejącą z kątów biedę.
Opowieści pana Tomasza Spychały, przybliżające historię naszego regionu, stały się wstępem do samodzielnego wykonania przez dzieci prostych wycinanek. Młodzi uczestnicy warsztatów samodzielnie przygotowywali papier pod kolorową wycinankę a następnie robili pierwsze, proste wycinanki wedle przechowywanych w Muzeum wzorów, stworzonych przez wieluńskie twórczynie ludowe.
Wycinanie serwetek z kolorowych papierów oraz robienie naklejanek dało dzieciom wiele radości. Wspólnie spędzony czas okazał się niezwykle miłym i pouczającym przeżyciem pozwalającym poznać zapominane już tradycje naszego regionu. W ramach walki z wirusem i nudą pracownicy muzeum zachęcają do skorzystania z dołączonego szablonu i ozdobienia kolorową wycinanką wieluńską także własnego domu.
fot. Mirosław Grabczak/MZW