Wraz ze spotkaniem, 26 czerwca w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu, z krakowskim poetą Józefem Baranem Fundacja ,,Słowem Pisane” rozpoczęła projekt finansowany m.in. ze środków zarządu województwa łódzkiego – Festiwal Literatury ,,Zarzewie”.
Pierwsze z serii spotkań z mistrzami słowa pisanego poprowadził prezes fundacji, wieluński poeta Maciej Bieszczad.
Na samym początku spotkania podczas krótkiego filmu dokumentalnego p.t. „Poeta pisze sobą” poznaliśmy sylwetkę gościa, jego dzieciństwo i ukochany Borzęcin z którego pochodzi, wspominał czas szkolny i studiów, które to określiły jego osobowość i poetycką potrzebę dzielenia się swoja duszą z innymi.
Poeta w filmie opowiedział również o swojej przyjaźni zarówno z poetami, aktorami jak i historykami literatury ale dopełnieniem całości była rozmowa z Maciejem Bieszczadem, dzięki któremu poeta Józef Baran szczególnie się otworzył opowiadając nie tylko o ludziach sławy, których spotkał na ścieżkach swojego życia ale też wspominając bardzo bolesny okres swojego życia – ożywienie choroby nowotworowej.
Józef Baran to absolwent Filologii Polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, to poeta, publicysta, autor ponad 30 książek, tomików i wyborów wierszy, dzienników i esejów. Debiutował w 1974 r. tomem „Nasze najszczersze rozmowy”, który przyniósł mu Nagrodę Andrzeja Bursy. Następnie za zbiór „Szczęście w czapce niewidce” nominowany był do Nagrody Orfeusza im. Gałczyńskiego w 2016 r.
Wiersze Józefa Barana przetłumaczono na 20 języków. Za swoją twórczość poeta był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in.: Nagrodę Fundacji Kościelskich w Genewie (1980), Nagrodę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2004). W roku 1984 jego wiersze znalazły się w podręcznikach szkolnych, pojawiły się na maturze.
Józef Baran pisząc o bliskiej człowiekowi prawdzie, miłości, szczęściu, samotności, a także o cierpieniu, przyjaźni, życiu i śmierci, o przemijaniu i wierze stał się poetą uniwersalnym. Te proste prawdy poety zachęcają do powrotu do korzeni literatury i kultury, do zarzewia czyli początku, do tego wszystkiego co czyni nas ludźmi.
Spotkanie w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu zaszczycili swoją obecnością nie tylko licznie przybyli mieszkańcy miasta ale też władze samorządowe. Swoją obecnością uświetnili m.in.: Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, Starosta Wieluński Marek Kieler i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Wieluniu Joanna Kacała.
Podczas spotkania nie zabrakło osób tworzących Fundację ,,Słowem Pisane”. Był prowadzący wywiad poeta Maciej Bieszczad, redaktor RZW Grzegorz Nowak, malarka Elzbieta Wanat-Antonowska oraz dyrektor biblioteki powiatowej Magda Wicher.