4 czerwca gościem, w ramach projektu „Fantastyczny Wieluń” w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. oraz na drugi dzień w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie, był znany i ceniony artysta Wojciech Siudmak.
Wojciech Siudmak od lat uczy niezwykłego poczucia piękna. Już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zachwycał niesamowitą grą światła i cienia, wspaniałą kompozycją i niespotykaną, idealną linią ludzkiego ciała zwykle wkomponowaną w surrealistyczne, fantastyczne światy. Młodzi z tamtych lat z zapartym tchem wyczekiwali na listę przebojów Marka Niedźwieckiego i kolejny numer „Fantastyki” ze zdjęciami dzieł Mistrza. Połączenie opowiadań fantastycznych z tak wysublimowanymi obrazami rozbudzało wyobraźnię i kreatywność młodych umysłów. Dokładając do tego popularną w tamtych czasach muzykę elektroniczną m. in. Jean Michel Jarre czy Vangelisa powstawał trójkąt doskonały, który miał olbrzymi wpływ na rozwój wielu umysłów tamtej epoki.
Dzisiaj, w dobie tak powszechnej komputeryzacji, boli brak zainteresowania u młodych szeroko pojętą sztuką na rzecz często odrealnionych, wypaczających umysł gier i popularnych portali społecznościowych odrywających od spraw istotnych w życiu człowieka. Daleko tak ważnym jest rozbudzanie zmysłów niejednokrotnie wykraczając poza granice zwykłej wyobraźni. Niewątpliwie sztuka Wojciecha Siudmaka daje takie możliwości bo nie tylko uczy estetyki, harmonii i wrażliwości ale zawsze też niesie ze sobą głęboko zakorzenione, ważne przesłanie, pokazuje czym jest piękno doskonałe a punktem centralnym jego dzieł zwykle jest istota ludzka.
Wojciech Siudmak to obecnie jeden z najbardziej znanych w świecie polskich malarzy. Wielunianin urodzony w 1942 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych aby później osiąść na stałe we Francji i studiować w Ecole des Beaux- Arts w Paryżu. Jego płótna pełne baśniowych postaci wystawiane były m. in. na wieży Eiffla – symbolu Paryża i Francji z okazji wejścia w III Tysiąclecie, na wystawach w Londynie, Paryżu, Berlinie, Cannes, Bostonie i w największych muzeach w Polsce.
Plakaty dzieł Wojciecha Siudmaka są znakami wielu prestiżowych imprez jak Festiwal Filmowy w Cannes czy w Montrealu. Wydawnictwo Pocket od lat pokazuje prace Mistrza na okładkach jednej z największych kolekcji Science Fiction we Francji. Wojciech Siudmak zasłynął również jako autor monumentalnej rzeźby „Wieczna Miłość” znajdującej się w parku im. Żwirki i Wigury w rodzinnym mieście artysty – Wieluniu a także statuetki Nagrody Pokoju „Wieczna Miłość”, przyznawanej przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych osobistości ze świata nauki i sztuki.
Spotkanie z artystą w Wieluniu rozpoczęto od odczytu jego tekstu przez aktora koła teatralnego „Wpół do czwartej” – Marka Bergera a następnie rozmowę z Mistrzem poprowadziła dyrektor MiGBP Iwona Podeszwa.
Spotkanie w Wieruszowie natomiast poprowadził Marek Patyk z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Wieruszowie zachęcając artystę do wynurzeń o własnym życiu, twórczości, planach na przyszłość a także na temat wojny i okupacji, która miała tak ogromny wpływ na mieszkańców tragicznie zniszczonego Wielunia.
Tak było w Wieluniu:
Podczas obu spotkań wielbiciele talentu artysty mogli zobaczyć całą historię powstania rzeźby „Wieczna Miłość” oraz statuetki Nagrody Pokoju pod tym samym tytułem. Autor w bardzo miłej atmosferze rozdawał autografy i niezwykle chętnie pozował ze swoimi fanami do zdjęć. Wojciechowi Siudmakowi na obu towarzyszyła Ambasador Światowego Projektu Pokoju „Wieczna Miłość” – Bogumiła Czerniak. W Wieruszowie można było również nabyć misia ETERNAL LOVE, którego autorem jest sam Wojciech Siudmak.
Tak było w Wieruszowie: