Od poniedziałku, 13 grudnia, na terenie gminy Wieluń działa sześć dodatkowych czujników monitorujących jakość powietrza.
W sumie na terenie naszej gminy działa już dziesięć takich czujników, w tym cztery w samym Wieluniu: na pl. Kazimierza Wielkiego, ul. Częstochowskiej, Al. T. Kościuszki oraz ul. Wojska Polskiego. Z tych czujników można odczytać dane na stronie internetowej Gminy Wieluń – tutaj.
Wraz z okresem grzewczym, jesienią i zimą, pogarsza się jakość powietrza, którym oddychamy i powraca temat spalania śmieci w domowych piecach. Duże ilości pyłu znajdującego się w powietrzu powstają wskutek spalania węgla, paliw złej jakości bądź śmieci w niewielkich kotłowniach węglowych i paleniskach domowych. Są one istotnym źródłem zanieczyszczenia powietrza.
Przypominamy, że mieszkańcy gminy Wieluń mogą na bieżąco sprawdzać jakość powietrza na jej terenie. Od wczoraj działa dodatkowych 6 czujników jakości powietrza, które zostały zamontowane na obiektach szkolnych.
Czujniki monitorują jakość powietrza przez całą dobę, odczyt danych można śledzić w sieci pod adresem: Mapa Airly: stan jakości i poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce lub za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji w telefonie.
Obecnie posiadamy 10 czujników monitorujących jakość powietrza. Planujemy, że w przyszłości szkoły doposażone zostaną w monitory informujące o stanie powietrza. Obecnie szkoła w Kurowie posiada monitor na głównym korytarzu i za jego pośrednictwem prezentowane są odczyty czujnika.
Czujniki mierzą stężenie pyłów: PM 1, PM 2, PM10, temperaturę ciśnienie i wilgotność. Widocznym znakiem jakości powietrza jest światło na czujnikach. Zielone sygnalizuje bardzo dobry stan powietrza, czerwone jego złą jakość.
– czytamy na stronie internetowej Gminy Wieluń
Czujniki w Wieluniu zamontowane są na budynku Urzędu Miejskiego, na Hali Sportowej WOSiR, na budynku Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz na budynku Szkoły Podstawowej nr 2, o czym pisaliśmy wcześniej – tutaj.
Zakupione przez gminę czujniki są przystosowane do 24 godzinnego monitorowania jakości powietrza. Aktualny stan jakości powietrza w Wieluniu można śledzić na stronie: tutaj lub przy użyciu bezpłatnej aplikacji Airly w telefonie.
źródło: UM Wieluń
fot. M. Janik