Potrzebujesz pomocy psychologa? W czasie pandemii nie musisz mieć skierowania
W ramach ubezpieczenia w NFZ potrzebujesz skierowania do większości lekarzy specjalistów, także do psychologa. Skierowanie wystawia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Lekarz kieruje do specjalisty na podstawie wskazań medycznych, a nie na żądanie pacjenta.
Wyjątki systemowe
Od tej zasady są jednak wyjątki. Nie musisz mieć skierowania do pięciu specjalistów: ginekologa i położnika, onkologa, psychiatry, wenerologa, dentysty. Skierowania nie muszą także przedstawiać niektóre grupy pacjentów, np. inwalidzi wojenni i wojskowi, chorzy na gruźlicę, osoby zakażone wirusem HIV , osoby uzależnione od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – w zakresie leczenia odwykowego.
Przeczytaj o zasadach wystawiania skierowań
Wyjątek na czas pandemii
Eksperci z obszaru psychiatrii podkreślają, że pandemia wzmaga poczucie lęku i niepokoju i konieczny jest łatwiejszy dostęp do wsparcia psychologicznego. Dlatego wprowadzono jeszcze jeden wyjątek od zasad leczenia specjalistycznego.
Podczas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii osoby dorosłe mogą korzystać z wizyt u psychologa bez skierowania. Nie jest ono potrzebne także wtedy, jeśli termin wizyty zostanie wyznaczony po terminie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Jeśli stan zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zostanie odwołany – skierowanie do psychologa znów będzie obowiązywać.
Podstawa prawna
-
- Art. 30 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu (Dz.U. z 2020 r. poz. 1493 )
- Art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1398 z późn zm. )
źródło: pacjent.gov.pl