W poniedziałek, 11 stycznia, podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował o terminach szczepień przeciw Covid-19.
Michał Dworczyk zapewnił także, że zostanie zorganizowany dowóz osób z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień. Wojewodowie wydadzą decyzje i zostanie zorganizowany system tak by każdy senior miał możliwość dojazdu do punktu szczepień.
Narodowy Program Szczepień wchodzi w bardzo istotną fazę – fazę przygotowania do masowych szczepień. Mamy ponad milion dawek szczepionki dostarczonych do Polski. Do szpitali węzłowych trafiło 456 915 szczepionek. Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50% szczepionek, żeby pacjent, który otrzyma 1. dawkę, miał gwarancję, że otrzyma też 2. bo dopiero po niej uzyskuje pełną odporność.
Nie chcemy, aby pacjenci byli narażeni na problemy logistyczne ze strony producenta, dostaw do Polski i na problemy technologiczne po stronie producenta, stąd takie konserwatywne podejście do szczepień, które jest podyktowane troską o zdrowie pacjenta. Zaczynamy trzeci tydzień szczepień.
W okresie świąteczno-noworocznym zaszczepionych zostało ok. 50 tys. osób, a w drugim tygodniu 150 tys. osób co pokazuje, że system Narodowego Programu Szczepień staje się coraz bardziej sprawny i wydajny. Do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 250 tys. osób, wówczas łącznie będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków.
Do 14 stycznia, czyli do najbliższego czwartku, trwa zgłaszanie osób, które są w grupie 0, którzy są szczepieni w szpitalach węzłowych. Ta grupa liczy ok. milion osób. Zakładamy, że zaszczepi się z niej min. 700 tys. osób. Rozpoczyna się bardzo ważny czas w Narodowym Programie Szczepień. To czas uruchomienia Centralnej Rejestracji Pacjentów czyli rozpoczęcia procesu dla osób z grupy 1 i rozpoczęcia masowych szczepień.
15 stycznia zostanie uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów, czyli możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 80 roku życia. Natomiast w dniach 18-22 stycznia zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. 22 stycznia uruchomimy możliwość umawiania terminów i zapisów na szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku życia, a 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów 70+.
Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, bo one są najbardziej narażone. Od 25 stycznia wszyscy seniorzy 70+ będą mogli się już szczepić w 6 tys. punktów w całej Polsce. Są bardzo dobre informacje z DPS – blisko 70% mieszkańców zadeklarowało chęć zaszczepienia się między 18 a 22 stycznia.
– powiedział podczas konferencji Michał Dworczyk
Jak informuje Michał Dworczyk: do tej pory 70% mieszkańców Domów Pomocy Społecznej zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Minister Michał Dworczyk poinformował również o pojawiających się informacjach, iż w niektórych szpitalach węzłowych jest problem z terminami dla pracowników medycznych. Dlatego w 6 największych miastach w Polsce w szpitalach rezerwowych zostaną uruchomione dodatkowe punkty szczepień.
Terminy szczepień:
1. Od 15 stycznia uruchomienie Centralnej Rejestracji Pacjentów i rozpoczęcie umawiania terminów szczepień dla seniorów w wieku 80+,
2. Od 18 stycznia rozpoczęcie szczepienia mieszkańców Domów Pomocy Społecznej,
3. Od 22 stycznia rozpoczęcie umawiania terminów i zapisów na szczepienia dla osób w wieku 70+,
4. Od 25 stycznia rozpoczęcie szczepień dla seniorów w wieku 70+.
źródło: Kancelaria Premiera
fot. Adam Guz