Jesień to czas kiedy dużo osób wybiera się do lasu, część z powodu pojawiających się grzybów, inni by zwyczajnie pospacerować.
Bez względu na powód, należy przedsięwziąć środki ostrożności aby uniknąć ewentualnych zagrożeń.
Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Warto zabrać ze sobą naładowany telefon aby, jeśli okaże się to konieczne, móc wezwać pomoc.
Jesień kojarzy się ze spacerami po lesie. Jedni wybierają się na grzyby, inni by zwyczajnie pospacerować. Jednakże taka wycieczka wiąże się również z niebezpieczeństwami, dlatego też pamiętajmy aby się do niej odpowiednio przygotować. Pomimo przeświadczenia, że znamy las „jak własną kieszeń” to jednak może się zdarzyć, że się zgubimy.
Niemal każdego dnia przyjmowane są przez policję zgłoszenia o zaginięciach osób podczas grzybobrania. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
W lesie może także dojść do różnego typu wypadków, spowodowanym potknięciem się lub obsunięciem nogi na miękkim gruncie lub spróchniałym konarze. Może dojść również do zasłabnięcia spowodowanego stanem naszego zdrowia lub wiekiem. W takim przypadku warto jest mieć możliwość wezwania pomocy.
Wielokrotnie prowadzone już były poszukiwania związane zaginięciami osób. Z powodu coraz niższych temperatur na zewnątrz, podczas działań kluczową rolę odgrywa czas. Wobec tego do poszukiwań angażowanych jest wielu policjantów.
Dzielnicowi, którzy znają rejony, policjanci z psami oraz mundurowi z Wydziału Prewencji czy Ruchu Drogowego, którzy wspólnie, metodycznie przeszukują las.
Pamiętajmy i przypominajmy bliskim:
1. Nie wybieraj się do lasu w pojedynkę. Każdorazowo poinformuj kogoś z rodziny lub sąsiedztwa w jaki rejon się wybierasz oraz kiedy planujesz wrócić.
2. Zaplanuj wyjazd tak, aby wyjść z lasu przed zapadnięciem zmierzchu.
3. Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy, butelkę wody oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możesz wykorzystać do wezwania pomocy.
Pomoże również odczytać twoją lokalizację oraz możesz skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje Twoją lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym.
4. Jeśli wybierasz się do lasu w towarzystwie, nie oddalaj się od tych osób. Pozostań z nimi w kontakcie wzrokowym.
5. Kiedy rezygnujesz z grzybobrania, poinformuj o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich.
6. Kontroluj i zapamiętuj punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyłeś.
7. Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.
8. Jeśli nie znasz terenu, nie oddalaj się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
9. Wybierz wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone twoje życie lub zdrowie.
10. Zachowaj środki ostrożności – ostrożnie z ogniem.
11. Udając się do lasu dokładnie zabezpiecz pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei.
12. Nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
13. Nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia.
14. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
15. Gdy wybierasz się na dłużej do lasu, zabierz ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
16. Stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu.
17. Nie śmieć, zabierz z lasu, to co ze sobą przyniosłeś.
18. Gdy znajdziesz niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty, nigdy ich nie dotykaj, tylko niezwłocznie powiadom Policję.
19. Jeśli podejrzewasz, że ktoś z bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmuj policjantów.
20 Jeśli zabłądzisz w lesie nie zwlekając zaalarmuj Policję, staraj się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.
21. Kiedy odnajdziesz drogę do domu niezwłocznie powiadom Policję, że już nie potrzebujesz pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.
22. Warto również zainstalować aplikację Moja Komenda, wskaże ona drogę (kierunek wraz z dokładną odległością do najbliższych posterunków) i pozwoli nam wyjść z lasu na drogę gdzie łatwiej nas odnaleźć lub napotkać kogoś kto nam pomoże.
Dzięki tym wskazówkom możemy uniknąć wielu zagrożeń czyhających w lesie i bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.
źródło: policja.pl