8 tysięcy przedsiębiorców z województwa łódzkiego, kontynuujących działalność gospodarczą w 2019 r. zgłosiło się do tzw. małego ZUS. Czas na zgłoszenie upłynął z dniem 8 stycznia.
W I oddziale ZUS w Łodzi z ulgi skorzystało 3,3 tys. płatników, w II oddziale – 2,7 tys. płatników i w oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim – 2,1 tys. przedsiębiorców a w samym Inspektoracie w Wieluniu – 219.
Płatnicy, którzy zgłosili się do małego ZUS z kodami tytułów ubezpieczeń 05 90 lub 05 92, pierwsze deklaracje rozliczeniowe z nowymi kodami i składki od niższej podstawy wymiaru, przekażą w lutym. Ustalając najniższą podstawę wymiaru składek można skorzystać ze specjalnie przygotowanego do tego kalkulatora znajdującego się na stronie zus.pl w zakładce Kalkulatory.
Osoby, które zgłosiły się do małego ZUS-u, ale po weryfikacji przychodu uznały, że nie spełniają wymagań ustawowych co do przychodu z ubiegłego roku, powinny skorygować swoje zgłoszenie poprzez wyrejestrowanie się z kodów 05 90 lub 05 92 i zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem 05 10 lub 05 12 i zadeklarowanie standardowej podstawy wymiaru. Takiego sposobu korekty należy dokonać jeszcze przed terminami rozliczeń.
Jednocześnie przypominamy, że osoby, które w trakcie roku skończą okres opłacania składek preferencyjnych, wznowią działalność gospodarczą lub rozpoczną działalność gospodarczą w 2019 r. i będą spełniały ustawowe przesłanki do skorzystania z ulgi związanej z małym ZUS-em, muszą złożyć dokumenty zgłoszeniowe z użyciem kodów 05 90 lub 05 92, w terminie 7 dni od tego zdarzenia.
Mały ZUS to 3-a ulga w opłatach składek, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, po uldze na start i składkach preferencyjnych. Warto jednak zauważyć, że od wysokości opłacanych składek zależy wysokość świadczeń wypłacanych z ZUS tj. emerytura, renta czy zasiłek chorobowy, opiekuńczy i macierzyński. Opłata niższych składek będzie wiązała się z niższą wysokością tych świadczeń.
Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
woj. łódzkiego