Wieluńscy policjanci przypominają: Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec naszego regionu może zadbać o swoje bezpieczeństwo, dzieląc się z Policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył w swojej okolicy.
Każde zgłoszenie dokonane na KMZB trafia do policjantów, którzy regularnie sprawdzają wskazane miejsca.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 14 września 2016 roku. Obecnie aplikacja ta dostępna jest również na telefon. Użytkownicy pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile znajdą w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dodatkowo, od lipca tego roku podczas nanoszenia zagrożenia możliwe jest m.in. wprowadzanie krótkiego opisu, a także dołączanie plików np. zdjęć.
Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:
- informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
- informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
- bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;
- w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
- informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Przy pomocy tego narzędzia można dokładnie wskazać miejsce gdzie dane zagrożenie występuje. Każde zgłoszenie jest dokładnie sprawdzane przez miejscowych policjantów.
Informacje, które można przekazać za pomocą mapy uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Mapa, obok aplikacji „Moja komenda”, jest również świetnym narzędziem do komunikowania się z dzielnicowym, do którego, jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu, dociera informacja o naniesionym zagrożeniu.
UWAGA! „Mapa” nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.
źródło: policja.pl