W sobotę, 15 maja, Muzeum Ziemi Wieluńskiej kolejny raz uczestniczyło w Nocy Muzeów, organizując z tej okazji dla mieszkańców dodatkowe atrakcje.
Prawie do północy wszyscy spragnieni kontaktu ze sztuką i historią mogli zobaczyć w wieluńskim muzeum wystawy stałe: „Pradzieje ziemi wieluńskiej”, „multimedialną – Świadkowie mówią… – Wieluń 1 września 1939” oraz „Życie codzienne wsi wieluńskiej na początku XX wieku”.
Zwiedzający mogli zobaczyć również wystawy czasowe: świeżo otwartą „Ukraina przed wiekami”, plenerową ustawioną przy muzeum – „Wieluń- królewskie miasto” oraz zawierającą obiekty związane z wybuchem III Powstania Śląskiego w 100. rocznicę jego wybuchu.
W tym roku podczas wieluńskiej Nocy Muzeów nie zabrakło Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej, które przygotowało rekonstrukcję powstańczego punktu opatrunkowego na miejscu potyczki powstańców.
W minioną sobotę, po raz kolejny, na zaproszenie dyrekcji Muzeum Ziemi Wieluńskiej, nasze stowarzyszenie wzięło udział w Nocy Muzeów. Tym razem przygotowaliśmy dioramę poświęconą lll Powstaniu Śląskiemu, z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy jego wybuchu.
Dla zwiedzających przygotowaliśmy przykładowe stanowisko ogniowe z ciężkim karabinem maszynowym, punkt werbunkowy oraz stanowisko medyczne z pierwszej linii walk, które cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Dziękujemy osobom, które pomogły nam wzbogacić dioramę w wyposażenie medyczne. Cieszymy się, że po długiej przerwie mogliśmy znowu się spotkać z miłośnikami historii i opowiedzieć o wydarzeniach, które rozegrały się 100 lat temu na Górnym Śląsku.
– relacjonują na swoim FB członkowie SHBON
Na Noc Muzeów wieluńska placówka przygotowała także edukacyjne spacery tematyczne po centrum Wielunia.: szlak „Złotego wieku Wielunia” oraz „Bohaterowie II Rzeczpospolitej”. Nieodłącznym elementem wydarzeń związanych z Muzeum Ziemi Wieluńskiej jest zwiedzanie Baszty Męczarni, w której zgromadzono liczne narzędzia średniowiecznych tortur.