Od 10 maja osoby z niepełnosprawnościami, wraz z opiekunami, będą mogły zaszczepić się bez konieczności wcześniejszego umówienia w powszechnych punktach szczepień.
Dodatkowo szczepienia będą mogły odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej.
Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami od poniedziałku 10 maja będą miały możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umówienia się, czy to za pośrednictwem infolinii, czy elektronicznego formularza. Takie osoby będą mogły przyjechać do punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia od razu przyjąć szczepienie.
Szczepienie nie tylko w punkcie szczepień powszechnych
Szczepienia będą mogły odbywać się również m.in. w:
- środowiskowych domach i klubach samopomocy,
- warsztatach terapii zajęciowej,
- zakładach aktywności zawodowej,
- centrach i klubach integracji społecznej.
Chodzi o ułatwienie dostępu do szczepień dla osób, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień. Będą mogły z nich skorzystać osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie oraz pracownicy tych placówek.
Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, którego uczestnicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.
Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły być również objęte szczepieniami przez inne formy, np. mobilne jednostki szczepiące, tzw. MJS oraz w Drive-Thru.
Ze względu na liczbę szczepionych osób, powszechny punkt szczepień będzie mógł dokonywać zamówień uzupełniających w RARS w zależności od indywidualnych potrzeb placówki w tym zakresie.
Dostępność w punktach szczepień dla osób ze szczególnymi potrzebami
Wydane zostały również wytyczne dotyczące dostępności w punktach szczepień dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.
W obszarze dostępności architektonicznej dotyczą zapewnienia przede wszystkim:
- wolnych od barier przestrzeni komunikacyjnych budynków – dostępu do budynku i możliwości poruszania się po nim osób na wózku, osób korzystających z kul, lasek i innych pomocy ortopedycznych, osób starszych, a także osób z wózkami dziecięcymi, mających różne problemy z poruszaniem się;
- informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy, np. poprzez udzielanie informacji głosowej o rozkładzie pomieszczeń i dokładniejszej lokalizacji punktu szczepień;
- wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego – w przypadku braku możliwości wejścia do budynku z psem asystującym, zapewnienia takiej organizacji punktu, aby umożliwić danej osobie zaszczepienie się.
W obszarze dostępności cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej wytyczne dotyczą zapewnienia w szczególności:
- dostępności strony internetowej zgodnie ze standardem WCAG 2.1, w tym umieszczenia na niej informacji w tekście łatwym do czytania (ETR) – m.in dla osób z niepełnosprawnością intelektualną;
- obsługi z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się, np. usługi tłumacza polskiego języka migowego, bądź tłumacza polskiego języka migowego on-line, urządzeń lub innych środków technicznych (np. pętli indukcyjnych) do obsługi osób słabosłyszących;
- usługi asystenta osoby z niepełnosprawnością, który m.in. wspomoże osobę z dysfunkcją wzroku w wypełnieniu kwestionariusza kwalifikacyjnego do szczepienia.
Jeśli ze względu na obiektywne uwarunkowania w punktach nie ma możliwości zapewnienia dostępności we wskazanych powyżej obszarach, osobom ze szczególnymi potrzebami należy zapewnić tzw. dostęp alternatywny. Może on polegać na zapewnieniu wsparcia innej osoby lub wsparcia technicznego, a także na zmianie organizacji punktu szczepień w taki sposób, aby umożliwić osobie z niepełnosprawnością zaszczepienie się.
źródło: gov.pl