W dniu 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku zginęło 96 osób.
Wśród ofiar znalazł się prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów oraz dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.
W rocznicę katastrofy, po 11 latach w sobotę 10 kwietnia 2021 roku, pod tablicą ofiar tragedii smoleńskiej w Skomlinie, hołd ofiarom złożyli: Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska, Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik oraz Wicestarosta Wieluński Krzysztof Dziuba składając kwiaty w barwach narodowych i zapalając znicze pamięci.
W Skomlinie, w miejscu gdzie powstało jedno z pierwszych w Polsce, miejsc pamięci o Ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem, symbolicznie wraz z Przewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego Panią Iwoną Koperską, Pawłem Rychlikiem – Posłem na Sejm RP, uczciliśmy pamięć o wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010.
– informuje na swoim FB Wicestarosta Wieluński Krzysztof Dziuba
W katastrofie smoleńskiej zginęli również pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, osoby towarzyszące i załoga samolotu. Ofiary stanowiły delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
fot. Krzysztof Dziuba i archiwum KW
W sobotę 10 kwietnia, na wieluńskim cmentarzu, spotkali się: Prezes Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń i wieluński radny Roman Drosiński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieluniu Tomasz Akulicz oraz radni Rady Miejskiej w Wieluniu: Tomasz Grajnert i Mariusz Owczarek (autor zdjęć w naszej galerii) aby składając kwiaty i zapalając znicz wspólnie oddać hołd zarówno ofiarom zbrodni katyńskiej jak i ofiarom katastrofy smoleńskiej.
W 81. rocznicę zbrodni katyńskiej, oraz w 11 rocznicę katastrofy smoleńskiej, wraz z Prezesem Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń – Romanem Drosińskim oraz Tomaszem Grajnertem złożyliśmy kwiaty i znicze pod Pomnikiem Katyńskim w Wieluniu. Nigdy nie pozwolimy zapomnieć o ofiarach tych tragicznych wydarzeń. Cześć i chwała Bohaterom.
– napisał na swoim FB Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieluniu Tomasz Akulicz
Ponad 150 zamordowanych osób przez NKWD w 1940 roku to mieszkańcy ziemi wieluńskiej z urodzenia albo poprzez miejsce zamieszkania, bądź pracy.
fot. Mariusz Owczarek