W sobotę, 20 marca, na drogach całego kraju prowadzone są działania „Prędkość”.
20 marca 2021 roku, policjanci ruchu drogowego prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”.
Mimo iż nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Celem policyjnych działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych.
W akcji wykorzystane są radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Zarówno statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie, możemy spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W 2020 roku kierujący pojazdami (głównie samochodami osobowymi) spowodowali ponad 2 tys. wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 184 osób, a przeszło 2,5 tys. zostało rannych. Główną przyczyną powstawania wypadków drogowych w 2020 roku w woj. łódzkim było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu co doprowadziło do śmierci 67 osób.
Co istotne, jest ona groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Warto zaznaczyć również, że przy dużych prędkościach nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje kierowcy i pasażerom gwarancji na przeżycie.
Od 18 maja 2015 r. w Polsce obowiązuje przepis skutkujący zatrzymaniem prawa jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Na początku wejścia w życie tej regulacji zauważalne było znaczne zmniejszenie prędkości pojazdów w Polsce.
Mniej było również zdarzeń drogowych skutkujących obrażeniami ciała bądź śmiercią. Niestety z biegiem lat intensywność oddziaływania przepisu na kierujących znacznie zmalała. W dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku roku odnotowaliśmy 225 tys. kontroli drogowych spowodowanych takim przekroczeniem prędkości.
– relacjonuje oficer prasowy wieluńskiej policji st. asp. Katarzyna Grela
Policja apeluje do kierujących aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszyli szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach skrzyżowań, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów.
źródło: KPP w Wieluniu