W dniu 17 marca dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Wiktorowicz i Łódzki Kurator Oświaty Waldemar Flajszer podpisali porozumienie o współpracy.
To uwieńczenie wspólnej działalności, której celem jest krzewienie tradycji i historii oręża polskiego a także propagowanie patriotycznych postaw wśród młodzieży. Porozumienie zostało podpisane w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w obecności Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego i jest zapowiedzią dalszych wspólnych działań w obszarze edukacji proobronnej.
Jesteśmy świadkami szczytnej inicjatywy, której osobiście bardzo gorąco kibicuję. Wierzę, że podpisany dziś dokument zaowocuje czymś niezwykle pożytecznym dla młodzieży w naszym województwie.
– podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej od momentu sformowania w 2018 roku współpracuje ze szkołami średnimi województwa łódzkiego w zakresie rozwijania wybranych kompetencji obronnych w szczególności w wojskowych klasach mundurowych.
Wspólnym obszarem działań jest również udzielanie pomocy osobom starszym, kombatantom, a także upowszechnianie tradycji i historii oręża polskiego poprzez upamiętnianie żołnierzy Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, których tradycje żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczą i kultywują.
Do marca 2020 roku odbywały się w szkołach spotkania z żołnierzami 9ŁBOT, podczas których uczniowie mogli dowiedzieć się jakie warunki trzeba spełnić by zostać Terytorialsem oraz jakie możliwości daje służba w Wojskach Obrony Terytorialnej. Ze względu na pandemię koronawirusa spotkania podobnie jak lekcje odbywają się on-line a od początku marca bieżącego roku w webinariach uczestniczyło już blisko 1000 uczniów.
Współdziałanie pomiędzy 9 Łódzką Brygadą Obrony Terytorialnej oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi obejmuje:
- promocje służby wojskowej wśród uczniów,
- rozwijanie wybranych kompetencji obronnych w szkołach,
- prowadzenie wspólnych działań w zakresie udzielania pomocy osobom starszym, potrzebującym i chorym, w tym kombatantom, osobom represjonowanym i weteranom wojennym,
- podtrzymanie i upowszechnianie tradycji narodowej,
- wspólnego prowadzenia akcji, projektów i kampanii honorowego krwiodawstwa,
- upowszechniania tradycji i historii oręża polskiego poprzez upamiętnianie Szarych szeregów i Armii Krajowej,
- wsparcia i upowszechniania kultury fizycznej,
- edukacji i promocji postaw prozdrowotnych,
- ochrony dziedzictwa przyrodniczego i rozwoju świadomości ekologicznej.
źródło: lodzkie.eu i Małgorzata Glińska/9ŁBOT