W centrum miasta, na pl. Legionów w Wieluniu zagościła niezwykła wystawa prezentująca szopki bożonarodzeniowe.
Wystawa to pokłosie rzeźbiarskiego konkursu ogłoszonego przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Z powodu pandemii wieluńskie muzeum wyszło mieszkańcom na przeciw przedstawiając na plenerowej wystawie fotografie szopek bożonarodzeniowych.
Myśl przewodnia wystawy została zaprezentowana podczas briefingu prasowego, w piątek 4 grudnia na Placu Legionów, gdzie została zainstalowana. Wystawa przedstawia dzieła zarówno tradycyjnych twórców ludowych naszego regionu, jak i opowiada o początkach polskich tradycji bożonarodzeniowych.
Na otwarciu wystawy, oprócz przedstawicieli wieluńskich mediów, był obecny dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, etnograf i pomysłodawca wystawy Tomasz Spychała, Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, historyk i dokumentalista Marek Gogola oraz wieluńscy rzeźbiarze: Henryk Hernant, Andrzej Czyż oraz Grzegorz Kołaczek.
Wszyscy liczymy już dni do Bożego Narodzenia, ale czy kiedyś zastanawialiśmy się skąd się wzięły polskie obyczaje wigilijne i co naprawdę znaczą?
Odpowiedzi można szukać na naszej wystawie, która nie tylko przedstawia dzieła tradycyjnych twórców ludowych naszego regionu, ale także opowiada o początkach polskich tradycji bożonarodzeniowych.
– powiedział podczas briefingu Tomasz Spychała
Również przybyli na wystawę rzeźbiarze opowiedzieli przybyłym o swoich pasjach i szopkach, które zostały zaprezentowane na wystawie oraz zachęcili wielunian do zwiedzania wystawy.
Dodatkową atrakcją na pl. Legionów jest przygotowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej fotościanka, dzięki której każdy może sobie zrobić zdjęcie i wysłać je, prosto z Wielunia, jako niepowtarzalną kartkę świąteczną.