W dniu 16 października obchodzone jest polskie święto, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w hołdzie papieżowi, Polakowi – Dzień Papieża Jana Pawła II.
W 100. rocznicę urodzin papieża Polaka Senat natomiast ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Uchwałę w tym celu podjęto gdyż papież „głosił cywilizację życia, przeciwstawiając ją cywilizacji śmierci” oraz „stał się orędownikiem dialogu między wyznawcami wszystkich religii”.
W galerii Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu przy ul. Śląskiej, w ramach projektu „Brat naszego Boga.” Wojtyła, kardynał, który został papieżem, została przygotowana wystawa publikacji związanych z postacią Jana Pawła II, którą można już oglądać od 16 października.
Wystawa ma na celu przypomnienie sylwetki Jana Pawła II, Jego działalności, nauki i związku z Ziemią Wieluńską oraz oddanie hołdu temu stałemu pielgrzymowi odwiedzającemu ludzi w odległych zakątkach świata, papieżowi bliskiemu drugiemu człowiekowi.
Rozpoczęliśmy działania związane z projektem „Brat naszego Boga.” Wojtyła, kardynał, który został papieżem. Projekt ten został napisany w związku z obchodami roku Świętego Jana Pawła II i pragniemy przypomnieć Jego sylwetkę, działalność, naukę a także związki z Ziemią Wieluńską i wizytą, którą odbył jako biskup krakowski w 1971 roku w Wieluniu.
Wystawą książek, wystawą publikacji, które są związane z postacią Świętego Jana Pawła II w bibliotece przy ul. Śląskiej chcemy zaakcentować i oddać hołd wielkiemu Polakowi. Dlatego zapraszamy na tę wystawę. Oprócz książek, które pokazujemy są też fotografie.
Jest to taka maleńka wystawa jako cząstka tego dość dużego projektu, gdyż projekt to wiele warsztatów dziennikarskich, historycznych… Efektem warsztatów będzie mobilna wystawa więc będzie ona „żyła” jeszcze po zakończeniu projektu.
Głównym punktem projektu jest piękny spektakl w reżyserii Jarosława Figury, autorstwa właśnie Jana Pawła II o bracie Albercie. W tym spektaklu autor Święty Jan Paweł II pokazuje pewne dylematy, które on sam odczuwał.
Brat Albert był dla niego takim wzorem bo tak samo jak Karol Wojtyła w pewnym momencie swojego życia musiał wybrać pomiędzy życiem artysty a życiem duchowym. I wybrał życie duchowe. To piękny spektakl. Planujemy przedstawić go 6 listopada w sali gimnastycznej Katolickiego Liceum w Wieluniu.
Spektakl poprzedzą warsztaty. W warsztatach będzie brało udział bardzo mało osób więc mimo naszych problemów epidemicznych uda się te warsztaty przeprowadzić. To będzie takie podsumowanie projektu, w którym zaprezentują się wielunianie ponieważ reżyser Jarosław Figura wybierze do tego spektaklu właśnie ludzi z naszego miasteczka.
Partnerami projektu są: Fundacja Słowem Pisane – główny partner a także Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Radio Ziemi Wieluńskiej i Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu.
Inicjatorem tego projektu jest członek Zarządu Fundacji Słowem Pisane – Grzegorz Nowak a głównym beneficjentem jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu.
– przybliżyła projekt dyrektor PBP w Wieluniu Magdalena Wicher
Spektakl odbędzie się z udziałem jedynie 6 aktorów, ze szczególnym zachowaniem środków ostrożności i przy udziale jedynie 25% publiczności. Wystawę w ramach projektu „Brat naszego Boga.” Wojtyła, kardynał, który został papieżem można oglądać w Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Śląskiej w Wieluniu od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki i z zachowaniem wymogów sanitarnych obowiązujących w naszym powiecie.
Pomysłodawcą i koordynatorem całego projektu jest Grzegorz Nowak, redaktor RZW i członek Zarządu Fundacji Słowem Pisane. Projekt został sfinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury w ramach konkursu grantowego, dotyczącego współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego.
Projekt sfinansował również Powiat Wieluński a partnerem projektu jest Fundacja Słowem Pisane, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Radio Ziemi Wieluńskiej oraz Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu.