1 października w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbył się wernisaż wystawy malarstwa ks. Bogdana Blajera i Julianny Sitek „Julki” zatytułowanej „Niech wszelkie stworzenie wielbi Boga”.
Wystawa inspirowana jest Pieśnią trzech Młodzieńców z Księgi Daniela z Pisma Świętego: „Błogosławcie Pana, wszystkie dzieła Pańskie, chwalcie Go i wywyższajcie na wieki”. Na wystawie zaprezentowane zostały obrazy z pięknymi pejzażami, kwiatami, malowane olejem, akrylem, akwarelami.
Ksiądz Bogdan Blajer (1956), kapłan Archidiecezji Częstochowskiej, historyk sztuki, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Częstochowie, proboszcz parafii św. Kazimierza w Częstochowie, poeta, artysta malarz, znany jest wielunianom – czytelnikom biblioteki od 2017 roku.
W 2017 roku odbyła się promocja pierwszego tomiku poezji księdza Bogdana Blajera „Z palety barw i z życia kart…”. Potem były promocje kolejnych tomików: „Uwielbiaj duszo moja Pana” i „Chodzić po niebie”. Promocjom towarzyszyły wystawy jego obrazów i ikon.
Ksiądz Bogdan Blajer natchnienia i inspiracji dla swoich twórczych pasji poszukuje w pięknej, nieskażonej ręką ludzką przyrodzie, sięga do źródeł, w których tak naprawdę odnajduje oblicze prawdziwego Boga, którego wciąż poszukuje. Wierzy, że Boga twarzą w twarz poznamy dopiero w niebie.
Trwałym śladem poszukiwań księdza Bogdana są wiersze i obrazy, tym razem pejzaże z chmurami, górami, rozlewiskami, lasami w różnych porach roku, wszystkie przeniknięte światłem, wszystkie wymienione w „Pieśni Trzech młodzieńców”. Oto niektóre tytuły: „Zielona polana”, „Przedwiośnie”, „Morskie fale”, „Nadchodzi burza”, Jesień. Beskidy”, „Piwonie. Królewskie kwiaty” i „Jesienne słońce”.
Swoimi pasjami ksiądz Bogdan zaraził Julkę, córkę bratanicy (2010), uczennicę klasy IV Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudzie. Pod okiem wujka nauczyciela Julka maluje obrazy i uczy się odkrywać świat sztuki. Podczas wspólnej pracy namalowała przepiękne obrazy z kwiatami.
Należą do nich: „Balonowe kwiaty”, „Malwy”, „Ogrodowe kwiatki”, „Dziwaczki”, „Niciane kwiatki”, „Niebieskie kwiatki”, „Białe kwiaty” oraz obrazy „Bąbelki”, „Leśne barwy”, „Barwy tęczy”, „Kropelki wody”, „Ogień i woda”, „Dmuchane kolory”, „Baletnica”.
Nakładając kolorowe farby na pędzelki (Julka) próbuje malować niezwykły świat pełen barw, kolorów, dźwięków, tajemnic i życia, który dał mu Bóg. Tak rodzi się zachwyt nad darami Boga, a z niego ludzkie talenty, drzemiące w dzieciach.
– czytamy o pasji Julki w katalogu do wystawy
Wystawę będzie można oglądać do 31 grudnia br. Wszystkich, którzy poszukują prawdziwego piękna i wyciszenia zapraszamy do obejrzenia wystawy.
tekst: Zofia Białas/kultura.wielun.pl