W niedzielę 16 sierpnia Dolina Objawienia jeszcze w odświętnej szacie. Kwiaty przy ołtarzu w kaplicy jeszcze nie zwiędły, na ławkach siedzą rodziny z dziećmi.
Wzrusza klęcząca matka i dzieci, które tak żegnają Matkę Bożą w Jej wizerunku. Przy ołtarzu jeszcze stojący tron przygotowany dla celebransa. Przy figurze św. Jana Pawła II przysiadł ojciec z dzieckiem na ręku.
Na leśnej drodze, wzdłuż której rozwieszone są Stacje Drogi Krzyżowej, ciągle widoczny ktoś na rowerze, ktoś idący w kierunku źródełka. W dole, przy źródełku, na ławce, siedząca para głośno czytająca historię objawienia się Matki Bożej, tu nazywanej Leśną. No i sama Matka Boża Leśna, ta sama, a jednak inna w nowej szacie. Pod jej stopami wypływająca nieprzerwanie krystalicznie czysta woda. Na kamieniu kubki dla tych, co chcą tej wypływającej wody zaczerpnąć.
Dolina Objawienia z nowymi figurami – uśmiechniętego św. Jana Pawła II i Matki Bożej Leśnej zmusza do refleksji nad życiem, uczy ciszy i szacunku do dzieła Stwórcy. Na szlak do Źródełka wprowadzał kiedyś pielgrzymów święty Florian.
Dziś na początku szlaku powstaje Pustelnia Niepokalanej – votum narodu za zwycięską Bitwę Warszawską. Prowadzi do niej szeroka brama z trzema tabliczkami, na których napisano: 15.08.1920/Polska armia powstrzymuje pochód bolszewików na Polskę i Europę; Brama Zwycięstwa 1920 -2020; 15.08.2020/Votum narodu polskiego /z okazji 100-lecia Cudu nad Wisłą.
Po drugiej stronie bramy plan i obraz bitwy warszawskiej. Za bramą konfesjonał, ołtarz polowy w budowie, budynek z napisem „Pustelnia Niepokalanej”.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl