W dniu 15 maja obchodzone jest Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, na mocy ustawy Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązujące od 13 sierpnia 1992.
Święto Wojska Polskiego nawiązuje do dnia 15 sierpnia 1920r. kiedy to miała miejsce pamiętna zwycięska Bitwa Warszawska stoczona podczas wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa ta, nazywana „Cudem nad Wisłą”, nie tylko wpłynęła na wygląd ówczesnej Europy ale przede wszystkim zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości.
Plany uroczystości w Wieluniu były bardzo ambitne. Z okazji dzisiejszej 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w wydarzeniu miały uczestniczyć różne grupy rekonstrukcyjne jednak pandemia, wzrost zachorowań na koronawirusa i ostatecznie to, że powiat wieluński znalazł się w „czerwonej strefie” (o czym pisaliśmy – tutaj i tutaj), zniwelowały plany władz powiatu.
Wieluńskie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu, gdzie podczas homilii wszyscy zebrani usłyszeli rys historyczny tamtych wydarzeń oraz dowiedzieli się o znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla losów ówczesnej Europy i przyszłej Polski.
zdjęcia z Mszy Św. – Zofia Białas
Po zakończeniu Mszy Św. nastąpił uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych i wszystkich zebranych, pod tablicę pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Kazimierza Wielkiego, w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Uroczystość, z uwagi na sytuację w naszym powiecie, odbyła się skromnie i bez przemówień.
Hołd pod pamiątkową tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, kombatantów, partii i stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta. Wieluńskie obchody Święta Sił Zbrojnych RP oraz 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończyło uroczyste odprowadzenie sztandarów. W uroczystościach uczestniczyli, czyniąc wartę honorową, przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej.