W sobotę, 8 sierpnia, zatrzymano pijanego 42-letniego kierujący fiatem, który miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.
Mężczyzna wymusił pierwszeństwo, miał problem z utrzymaniem prostego toru jazdy, a jego nieskoordynowane manewry wskazywały właśnie, że jest pijany.
Jazdę uniemożliwił mu świadek zajeżdżając mu drogę oraz pasażerowie innego pojazdu, którzy zabrali kluczyki i wezwali policję.
8 sierpnia 2020 roku po godzinie 22.00 dyżurny wieluńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierującego fiatem w miejscowości Pątnów. Skierowani na miejsce funkcjonariusze na miejscu zastali świadków: kierowcę opla, 25-letniego mieszkańca powiatu pajęczańskiego oraz 3 podróżujących tym pojazdem pasażerów, którzy przekazali policjantom kluczyki od fiata.
Jak się okazało, świadkowie zdarzenia jechali drogą krajową nr 43 w kierunku Częstochowy. W pewnym momencie z bocznej ulicy nagle wyjechał fiat, co zmusiło kierującego oplem do gwałtownego hamowania.
Z relacji świadka zdarzenia wynikało, że kierowca fiata jechał „zygzakiem”, nie kontrolował swoich manewrów i stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Jego zachowanie wskazywało, że może znajdować się pod działaniem alkoholu.
Kierowca opla natychmiast zareagował, bez wahania zajechał mu drogę, a następnie jeden z pasażerów wyciągnął kluczyki. Świadkowie o całym zdarzeniu natychmiast powiadomili policję.
Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 42-letni mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie i jak się okazało, nie posiada uprawnień do kierowania. Zatrzymany przez mundurowych mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie.
– informuje rzecznik prasowy KPP w Wieluniu st. asp. Katarzyna Grela
Mężczyzna usłyszał już zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za to samo przestępstwo. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Pamiętajmy – każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Taką osobę należy niezwłocznie przekazać policji.
Dzwoniąc pod numer 112, nawet anonimowo, można powiadomić najbliższą jednostkę policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci zweryfikują każdy sygnał. Wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo!
źródło: KPP w Wieluniu