W trakcie codziennej służby wieluńscy policjanci prowadzą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach powiatu wieluńskiego. W trakcie nich zwracają szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących.
Mimo wielu apeli oraz ostrzeżeń o poważnych konsekwencjach karnych na drogach naszego powiatu wciąż zdarzają się osoby, które siadają za kierownicę na tzw. „podwójnym gazie”.
Tylko podczas minionego weekendu wieluńscy policjanci zatrzymali czterech kierujących, którzy zdecydowali się na prowadzenie pojazdów będą pod wpływem alkoholu.
Tylko w ciągu minionego weekendu funkcjonariusze wyeliminowali z ruch 4 kierujących, którzy zdecydowali się na prowadzenie pojazdów będąc pod wpływem alkoholu.
Pierwszy nieodpowiedzialny kierowca citroena wpadł w ręce mundurowych 17 lipca 2020 roku w miejscowości Drobnice. Badanie alkomatem wykazało, iż 38-latek miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.
W sobotę mundurowi w Dzietrznikach skontrolowali stan trzeźwości 51-letniego rowerzysty. Okazało się, że jechał on rowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany do kontroli drogowej 19 lipca 2020 roku w miejscowości Gaszyn. 31-latek kierował motorowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Tego samego dnia w Dolinie Czernickiej policjanci skontrolowali stan trzeźwości 25-latka kierującego bmw. Badanie alkomatem wykazało 0,2 promila alkoholu w organizmie. Teraz cała czwórka za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie teraz przed sądem.
– relacjonuje oficer prasowy KPP w Wieluniu asp. Katarzyna Grela
Policja przypomina, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie powodować może opóźnienie reakcji na różnego rodzaju sytuacje w ruchu drogowym. Kierowcy pod wpływem alkoholu stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na okres minimum 3 lat, a także obligatoryjne świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Z kolei prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od, 0,2 do 0,5 promila) to wykroczenie, za które grozi kara grzywny do 5 tys. złoty lub kara aresztu. Ponadto należy się liczyć z zakazem prowadzeni pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
źródło: KPP w Wieluniu