Dzisiejszy dzień, 21 marca, to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Światowy Dzień Osób z trisomią 21 chromosomu czyli Światowy Dzień Zespołu Downa.
Święto to nazywane jest również Dniem Figlarnego Chromosomu oraz Dniem Figlarnej Skarpetki. Wszyscy integrujący się w tym dniu z osobami z Zespołem Downa zakładają skarpetki nie do pary, głównie w kolorze czerwono-granatowym.
W 21 parze chromosomów osób z Zespołem Downa są trzy chromosomy zamiast dwóch, stąd właśnie świętem ustanowiono dzień 21 marca, pierwszy dzień wiosny. Święto to, ustanowione w 2005 roku, od roku 2012 obchodzone jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Z tej okazji odbywają się uroczystości zwiększające świadomość społeczną dotyczącą trisomii 21 chromosomu, propagujące prawa ludzi z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki nie do pary to właśnie symbol odmienności i niepowtarzalności, nie zawsze akceptowanej przez innych.
Mimo trudnej sytuacji jaka jest obecnie w naszym kraju, mimo ogłoszonego wczoraj stanu epidemii, wiele osób z naszego powiatu nie poddało się. Te osoby, w swoich domach i w myśl hasła „Każdy jest równy, inny i wyjątkowy”, symbolicznie okazało solidarność z osobami z tą wadą genetyczną zakładając skarpetki, szczególnie w kolorach czerwonym i granatowym.
Uczestniczące w tak pięknej akcji dzieci, wraz z rodzeństwem i rodzicami, zachęcały społeczeństwo do okazywania zrozumienia, tolerancji dla osób z zespołem Downa. To z tego powodu, na kilku portalach społecznościowych, można zobaczyć ich prywatne zdjęcia w kolorowych, figlarnych skarpetkach.
fot. archiwum