Na wieluńskim rynku wydawniczym pojawił się kolejny tomik poezji Niny Pawlaczyk „Światłocienie”.
Poetka urodzona w Wierzchlesie, zamieszkała w Wieluniu do tej pory wydała osiem tomików.
Autorka wydała następujące tomiki: „Chwile ulotne”(2011), „Spacer po linie” (2012), „Romans z czasem” (2013), „Powrócić zapachem chleba” (2014), „Do –tlkiwość” (2015), „Poza tym normalnie” (2016), „Lustrzane odbicia” (2017), „Prosty rachunek” (2018).
Tomik „Światłocienie” ukazał się nakładem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. Jest to już trzeci tomik poetki wydany przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną. Słowem wstępnym opatrzyła tomik Anna Gorzkowska – Owczarek.
Autorka tomiku Światłocienie zaprasza nas do krainy światła, w miejsca realne, gdzie „ możesz słuchać do woli ptaków”, na scenę, „gdzie miłość wciąż” i do przeżywania zdarzeń nieodległych. Poetka obiecuje rozmowę, korzystając ze wspólnego kodu kulturowego, z symboliki światła, rzeczy i zjawisk (…)
– czytamy we wstępie
Nowy tomik złożony jest z czterech rozdziałów: Kraina światła, Była pogoda, Wciąż miłość, Są miejsca… daty.
Tomik to „ wędrówka” poetki od krainy światła, z której czerpie natchnienie, w której uczy się patrzyć na dzieło Stwórcy, uczy się je opisywać słowami poznaje siebie i uczy się pokory do wspaniałego świata natury, do życia zabarwionego różnymi odcieniami miłości i do reflektowania chwil, zdarzeń i miejsc bliskich i dalekich…
Podsumowaniem wędrówki Poetki jest wiersz „Słowo. Światło. Drzwi”
Zapominamy
o pierwszeństwie Słowa
kto dzisiaj księgę przez materiał bierze
w woreczek, jak skarb chowa?
Kto światło widzi
jak synonim piękna
ponadczasowy, odwieczny,
mistyczny?
Kto drzwi otwarłszy, progi przekraczając
pomyśli
z profanum do sacrum
wchodzę
pokój głosząc ludziom
domowi
Boga wciąż
szukając.
Z tym Was zostawiam
niechaj tak się staje
choć niekompletne to
podsumowanie
Promocja tomiku odbyła się 10 października w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej. Wiersze Autorki czytali, oprócz niej samej, przyjaciele z Koła Miłośników Poezji przy Uniwersytecie III Wieku: Marek Berger, Ewa Głogowska, Bożena Rabikowska, Wisława Łukomska i Bogumiła Gońda.
W czytaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz: Wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka-Fiuk, Starosta Wieluński Marek Kieler, Sekretarz Miasta Wielunia Magdalena Majkowska i dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek a prezentację multimedialną przygotowała dr Bożena Rabikowska.
tekst i poniższe fot. Zofia Białas/kultura.wielun.pl