W dniu 27 września odbyło się spotkanie, pokłosie korespondencji z Wojciechem Siudmakiem, na które zaprosił przewodniczący Rady Miejskiej w Wieluniu Tomasz Akulicz.
Gościem spotkania był obecny Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa oraz były burmistrz – Zygmunt Adamski, radni i przedstawiciele mediów.
Wojciech Siudmak urodzony w 1942 r. w Wieluniu, dziś mieszkający na stałe we Francji, jest twórcą Światowego Projektu Pokoju „Wieczna Miłość”. Misją Projektu powstałego w 2002 r. jest przekazanie i rozwinięcie idei harmonii, tolerancji i pokoju skierowanej do świata w oparciu o sztukę, która jest uniwersalnym środkiem komunikacji. Projekt składa się z trzech elementów.
Pierwszym z nich jest monument „Wieczna Miłość”, rzeźba z brązu o wysokości 4, 5 m, która stanęła na skwerze przed wieluńskim ratuszem blisko miejsca, które jako pierwsze zostało zbombardowane przez Niemców 1 września 1939 roku a odsłonięta 31 sierpnia 2013 r.
Jak mistrz sam przypomina jest ona „świadectwem tego, że potrafimy przekształcić tragedię w gest pokoju dla świata”, a jej przesłaniem jest „pokojowe współistnienie”. Rzeźba z Wielunia ma przemawiać za pokojem i nieść przesłanie pokoju.
II elementem Światowego Projektu Pokoju miał być Memoriał a obok niego niewielka rzeźba nawiązująca do tragedii cywilnych ofiar bombardowania Wielunia, przestrzegająca przed niebezpieczeństwem wojny. Ma to być wizualny protest przeciw przemocy uzmysławiający, że agresja jest złem uniwersalnym i jest wszędzie.
Czy uda się to zrealizować w Wieluniu? Artysta zaprezentował 10 szkiców – artystyczną wizję Memoriału i towarzyszącej mu rzeźby. Pokazał też rysunki, które mogłyby być częścią nowego pomysłu – komiksu „Tragedia Wielunia i Światowy Projekt Pokoju”.
III etap Światowego Projektu Pokoju to Nagroda Pokoju ustanowiona przez Artystę w 2012 r. Jest to hołd dla brata artysty, jednej z ofiar niemieckiego ataku na Wieluń. Pierwszym jej laureatem został polski kompozytor Wojciech Kilar (1.09.2013), drugim ambasador Unii Europejskiej w Kijowie Jan Tombiński (3.10.2014), trzecim amerykański pisarz katolicki George Weigel (2016) oraz czwartym prof. Szewach Weiss (2019).
„Nagroda Pokoju tak jak cały Światowy Projekt Pokoju propagująca ideę tolerancji i międzyludzkiej współpracy oraz pokojowego współistnienia docenia wybitne postaci z różnych obszarów sztuki i nauki wnoszące istotny wkład w realizację tych idei”.
W skład kapituły przyznającej „Nagrodę Pokoju” oprócz inicjatora Wojciecha Siudmaka wchodzi także francuski kompozytor muzyki filmowej Francis Lai, autor symfonicznego poematu „Amour Eternel” oraz amerykański noblista z dziedziny fizyki prof. Frank Wilczek.
Kolejne marzenie artysty to Muzeum Rzeźb Pokoju w Wieluniu i sztafeta miast członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, tzn. wybrane miasto zleca swojemu artyście wykonanie nowej rzeźby o tematyce pokoju. Po jej odsłonięciu zostaje wykonany II odlew nowej rzeźby i przekazany nowemu miastu, III odlew byłby przekazywany do wieluńskiego muzeum (pytanie czy powstanie?). Artysta sądzi, że w taki sposób poprzez sztukę rodziłby się dialog między ludźmi wszystkich kontynentów.
Już istniejący wieluński monument „Wieczna Miłość” oraz wymarzone przez Wojciecha Siudmaka Memoriał, Muzeum Rzeźby Pokoju w Wieluniu oraz komiks o Wieluniu mają nieść w świat informację o przeżytej przez wielunian tragedii w dniu 1 września 1939 r. Tylko pozostaje pytanie: czy marzenia artysty się spełnią?
Zofia Białas/kultura.wielun.pl